Bolesna Ulga
- Szczegóły
- Utworzono: 09 lutego 2011
- Katarzyna Maruszewska
Twierdzenie, że ból fizyczny może zmniejszać poczucie winy, ma długą tradycję. Nowe badania opublikowane w Psychological Science potwierdzają te przekonania.
Psycholog Brock Bastian prowadził badania, podczas których poprosił ludzi, aby przypomnieli sobie moment, kiedy zachowywali się niedopuszczalnie i mają w związku z tym poczucie winy. Podczas tego zadania uczestnicy mieli włożyć jedną dłoń do wiadra z ciepłą wodą, a drugą do wiadra z wodą zimną.
Uczestnicy, którzy przypomnieli sobie o nieetycznym zachowaniu, nie tylko dłużej trzymali ręce w wodzie zimnej, ale oceniali swoje wspomnienia jako bardziej bolesne doświadczenia, niż uczestnicy, którzy myśleli o codziennych drobnych przewinieniach. Co istotne, odczucie bólu fizycznego zmniejszyło poczucie winy. Zimna woda intensywniej zadziałała na osoby, które postępowały nieetycznie i przejawiały wysokie poczucie winy.
Ból to subiektywne, przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstałe pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniu.
Ludzie nadają bólowi sens i interpretują go jako zasłużoną karę. Wyniki Psychological Science sugerują, że doświadczenie bólu analogicznie utożsamiane jest z wymierzaniem kary przez wymiar sprawiedliwości. Interpretowany w ten sposób ból ma zdolności do zmniejszania poczucia winy.