Menu

Inteligentni piją więcej

Najnowsze wyniki pochodzące z National Child Development Study w Wielkiej Brytanii donoszą, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji częściej spożywają alkohol w porównaniu z osobami o niższym ilorazie inteligencji.

Wyniki opracowano na podstawie badań, w których mierzono poziom inteligencji ogólnej osób przed 16 rokiem życia. Następnie śledzono poczynania tychże osób przez całe dorosłe życie - badano ilość i częstotliwość spożywanego alkoholu (w wieku 20,30,40)

Podobne badania przeprowadzili Amerykanie (Longitudinal Study of Adolescent Health), którzy badali inteligencję ogólną gimnazjalistów, a po upływie 7 lat - spożycie i częstotliwość wypitego alkoholu. Badanym zadawali konkretne pytania, m.in. „Ile dni w ciągu roku byłe/aś nietrzeźwy?”, „Ile razy po wypiciu alkoholu zdarzyło się tobie stracić przytomność?”.

Należy podkreślić, że w obydwu eksperymentach badacze kontrolowali zmienne uboczne takie jak: płeć, rasa, stan cywilny, religia, zarobki, wykształcenie.

Zgodnie z przewidywaną hipotezą inteligentne dzieci, zarówno w USA i Wielkiej Brytanii, chętniej i częściej (pięć lub więcej wypitych jednostek alkoholu za jednym razem) sięgały po alkohol w dorosłym życiu.

Wydawać  by się mogło, że osoby inteligentne powinny dbać o swoje zdrowie. Wyniki badań dowodzą, że nic bardziej mylnego .Nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe, pytanie, jak wytłumaczyć to inteligentnym osobom?

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Komentarze  

Karola
# Karola 2014-11-18 21:10
Sądzę, że ludzie inteligentni tak bardzo zdają sobie sprawę z absurdów codzienności, że wolą się napić, podczas gdy mniej inteligentni po prostu się z tym wszystkim godzą. Osoby, które zdają sobie sprawę z tego,że nie ma się co łudzić - świat po prostu jest okropny - wolą się napić i mieć chwile radości niż udawać, że wszystko się zmieni i będzie dobrze.
Odpowiedz
Kamil
# Kamil 2016-12-10 17:45
Masz racje , dlatego głupsi w cudzysłowie są szczęśliwsi:)
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku