Relacja z konferencji „Jak być lepszym w sporcie. Optymalizacja działania w sytuacji startowej”
- Szczegóły
- Utworzono: 15 maja 2011
- Bartek Mitka
W dniach 16-17.04.2011 studenci dwóch warszawskich uczelni – Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali konferencje naukową na temat psychologii sportu pod tytułem: „Jak być lepszym w sporcie. Optymalizacja działania w sytuacji startowej”.
Patronat medialny nad tą konferencją objął Polski Portal Psychologii Społecznej.
Psychologia sportu jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin psychologii i zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w kontekście sportowym. Wykorzystuje także uzyskane na tej podstawie teorie naukowe, metody i techniki w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport.
Wspomniani powyżej studenci dwóch warszawskich uczelni są pasjonatami tej dziedziny psychologii. Należą oni do dwóch kół naukowych psychologii sportu – Koła Naukowego Psychologii Sportu „4F” działającego przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej pod opieką naukową dra Dariusza Parzelskiego, oraz Koła Naukowego Psychologii Sportu Uniwersytetu Warszawskiego działającego pod opieką naukową mgra Pawła Habrata.
Organizacja konferencji naukowej była dla studentów nie lada wyzwaniem – większość z nich bowiem nie organizowała wcześniej takich imprez. Słowa uznania i pochwały znalazły wyraz w wielu opiniach uczestników po konferencji oraz w trakcie jej trwania.
Organizatorom udało się pozyskać sponsora, którym została firma Polkomtel S.A – operator sieci Plus, a także firma Sport & Profit (reprezentowana przez jej właściciela i założyciela Pana Nikodema Jaworskiego-min. menadżera najsłynniejszej polskiej pary tenisowej, Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego) oraz firma Prince, producent sprzętu tenisowego.
Kolejnym sukcesem organizatorów był fakt „szerokiego echa”, jakim odbiła się konferencja w mediach, głównie w Internecie. Pisały o niej m.in. takie portale jak: Onet, polskitenis, wiadomosci24, dlastudenta, sport1, mmaction, czy prportal. W artykułach tych wypowiadali się znani i cenieni polscy sportowcy jak: Marcin Gawron (drużynowy Mistrz Polski w tenisie), Damian Grabowski (najlepszy zawodnik wagi ciężkiej polskiego MMA, wicemistrz świata brazylijskiego jiu-jitsu), Radosław Majdan. Swoje zdanie w kwestii psychologii sportu w artykułach zabierali też znani polscy dziennikarze sportowi jak Roman Kołtoń (m.in. ekspert i komentator kanału telewizyjnego Polsat Sport).
Wreszcie organizatorom udało się zaprosić do udziału w konferencji jednych z najlepszych polskich specjalistów (psychologów), jacy pracują z polskimi sportowcami. Swoje prezentacje przedstawili m.in.: mgr Beata Mieńkowska (najsłynniejsza, obok prof. Jana Blecharza, polska psycholog pracująca z polskimi sportowcami m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, Atenach i Pekinie), dr Małgorzata Siekańska (uchodząca za największego w Polsce specjalistę psychologii sportu dzieci i młodzieży), czy mgr Kamil Wódka (polski psycholog na ostatnich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver).
Psychologia sportu jest coraz bardziej widoczna w polskim świecie psychologii i przede wszystkim w polskim sporcie – sugeruje nam to nie tylko liczba osób, jaka wzięła udział w konferencji, ale także i fakt, że uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski.
W tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować Polskiemu Portalowi Psychologii Społecznej za wsparcie, jakie udzielił on organizatorom konferencji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli także poszczycić się tym, iż patronat medialny nad naszą (już drugą konferencją) obejmie także PPPS.
Cały czas można odwiedzać stronę www konferencji (www.warszawa2011.pl), na której znajdziecie Państwo więcej szczegółowych informacji. W razie jakichkolwiek pytań ad. psychologii sportu, proszę się kontaktować z jednym z organizatorów, a zarazem naszym redaktorem - Bartkiem Mitką.