Menu

Młody narcyz łatwiej przechodzi przez trudy dojrzewania

Badania ukazane w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science donoszą, że przesadna wiara we własne możliwości może pomóc młodym ludziom przetrwać okres dojrzewania. Przesadna wiara może stanowić swego rodzaju barierę ochronną, pomagającą dzieciom wkroczyć w dorosłe życie.

Za pomocą kwestionariuszy zbadano 368 studentów oraz członków ich rodzin. Na podstawie odpowiedzi badacze wyłonili trzy różne formy narcyzmu. Pierwszy reprezentował zawyżone poczucie przywództwa i władzy. Drugi przejawiał formy, pewnego rodzaju ekshibicjonizmu, dominowała tu chęć pokazania własnych talentów i zdolności przed innymi. Trzeci przejawiał się wysokim poczuciem sprawiedliwości lub chęcią wykorzystania innych dla własnych korzyści.

Młodzi ludzie, którzy przejawiali pierwsze dwie formy, zgłaszali wyższe zadowolenie z życia i dobrego samopoczucia w porównaniu z osobami, które przejawiały trzecią formę narcyzmu - wysoko rozwinięte poczucie sprawiedliwości lub chęć wykorzystywania innych dla własnych korzyści.

Większość ludzi myśli o narcyzmie jako stałej cesze osobowości. Profesor psychologii Brent Roberts i naukowiec Patrick Hill z z University of Illinois w swoich badaniach stwierdzili, że poziom narcyzmu w przeciągu całego życia znajduje się na różnych poziomach. Największy wzrost narcyzmu jest w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, później zwykle spada i jego poziom stabilizuje się. Prawdopodobnie spadek narcyzmu związany jest z jego mniejszą przydatnością w dorosłych relacjach.

Badania udowadniają, że istnieją znaczące zmiany w rozwoju narcyzmu w ciągu całego życia - ich najwyższy wzrost notuje się w okresie dojrzewania. Cechy narcystyczne, które zwykle źle odbierane są przez środowisko, mogą okazać się pomocne w odnalezieniu własnej tożsamości.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku