Menu

Zdolności poznawcze wpływają na osobowość

W najnowszym numerze czasopisma  Psychology and Aging opublikowano program badawczy, którego celem było zwiększenie zdolności poznawczych u osób starszych. Okazało się, że po ukończeniu programu poza wzrostem zdolności poznawczych  osób badanych wzrosła również ich otwartość na nowe doświadczenia. Psychologia osobowości opisuje otwartość na doświadczenia jako jeden składnik  z pięciu głównych cech osobowości. (pozostałe cztery cechy to: ugodowość, sumienność, neurotyczność, ekstrawersja). Wymiar otwartości na doświadczenie związany jest z ciekawością, elastyczność myślenia, kreatywnością, podejściem wieloperspektywicznym.

Osoby starszy objęte programem ćwiczyły zadania matematyczne, rozwiązywały problemy i zagadki logiczne.

Uczestnikami programu były osoby w wieku od 60 do 94 lat; każda z osób pracowała swoim własnym tempem. Wraz z rozwojem umiejętności w zakresie rozwiązywania zadań osoby otrzymywała coraz bardziej ambitne zadania.

Profesor Stine-Morrow z University of Illinois, która kierowała badaniami, powiedziała, że program szkolenia, który rozwijał umiejętności poznawcze, dostosowywał się do indywidualnych potrzeb badanych. Miało to na celu wzmocnić poczucie kompetencji osób badanych i rozwinąć zaufanie do swoich zdolności rozumowania. Naukowcy przetestowali zdolności poznawcze i cechy osobowości 183 osób. Uczestników losowo przydzielono do grupy eksperymentalnej - uczestnicy brali udział w  badaniu, lub do grupy kontrolnej - osoby nie uczestniczyły w badaniu. Osoby z grupy eksperymentalnej po kilku tygodniach wykazywały znaczny wzrost umiejętności poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną. Osoby, które poprawiły swoje zdolności poznawcze, wykazały również umiarkowany, ale istotny wzrost otwartości.

Badania łamią przekonania, że nasza osobowość jest mało podatna na zmiany, gdy osiągamy dorosłość. Otwartość na doświadczenia jest wymiarem  plastycznym, na który można  wpływać i umiejętnie rozwijać.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku