Menu

Aktywność fizyczna sprzyja zdolnościom poznawczym

Nowe badania naukowe wydają się potwierdzać słynne rzymskie powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W ciągu ostatnich lat pojawiło się mnóstwo badań, które potwierdziły, że dbanie o kondycję fizyczną wpływa korzystnie na funkcjonowanie zarówno ośrodkowego układu nerwowego, jak i autonomicznego układu nerwowego.  Większa zmienność rytmu serca korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Działalność sportowa zapobiega neurodegeneracji i wspomaga wzrost nerwów i naczyń włosowatych w strefach takich jak: hipokamp, ​​kora, móżdżek i zwoje podstawne.

Tym razem naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie udowodnili, że ludzie, którzy praktykują uprawianie sportu, mają lepsze zdolności poznawcze niż osoby, które nie prowadzą aktywności fizycznej. Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma PLoS ONE .

Badaniem objęto  28 młodych mężczyzn. Spośród nich  14 osób (w wieku  17-23) wykazywało bardzo niski poziom zdolności fizycznej. Pozostałe 14  (w wieku 18-29) miało wysoki poziom  zdolności fizycznej. Wyniki tego badania wskazują, że w porównaniu z grupą, która przejawiała siedzący tryb życia, aktywna fizycznie grupa wykazała lepsze funkcjonowanie poznawcze w odniesieniu do koncentracji uwagi, miała także szybszy czas reakcji na bodźce.

Może więc warto wybrać się na rowerową przejażdżkę?

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Komentarze  

Marta
# Marta 2013-05-11 14:40
A może jest inaczej?
Tzn - ludzie, którzy mają lepsze zdolności poznawcze - chętniej uprawiają sport? :)
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku