Menu

Drzewo Rozmaitości

Black Friday. Szansa na oszczędność czy zaćmienie umysłu?

Milena Drzewiecka

Ceny spadają, napięcie rośnie, czas ucieka, serwery się grzeją, kolejki wydłużają, towary znikają... To nie stan zagrożenia, ale zakupy w trakcie przecen bywają groźne. To, co w teorii ma podnieść zadowolenie i obniżyć koszty, często uderza i w samopoczucie, i w portfele. Dlaczego?

Pułapki na klienta

Milena Drzewiecka

- Oferta specjalnie dla Pani - ileż to razy słyszeliście ten tekst od konsultanta banku czy operatora sieci komórkowej? Tak oferta, jak i metoda perswazji rzadko bywają dobrane indywidualnie. A jednak ulegamy, cieszymy się na „drugą sztukę gratis”, jesteśmy dumni ze „złotej karty klienta”, nie chcemy przegapić „ostatniej okazji”. Słowem, wpadamy w pułapki. I to nie tylko w sklepie. Oto, jak je się zastawia.

Mały autorytet, duży wpływ?

Milena Drzewiecka

Studenci uważają, że profesorowie są wyżsi od doktorów. Złudzenie autorytetem? Nie tylko tytuł naukowy potrafi nas zaślepić. Pozycja zawodowa, garnitur czy uniform to przykładowe wyznaczniki wiarygodności i zaufania. Niedocenienie, ale i przecenienie autorytetu może nas wplątać w kłopoty.

„Ida”. Recenzja widza.

Milena Drzewiecka

„Ida” idzie po Oskara. Bez względu na decyzję jury, wielu widzów już wydało… wyroki. I choć słowo „wyrok” pasuje bardziej do sądownictwa niż kinematografii, są odbiorcy, którzy ostatnio chętnie odgrywają rolę sędziego. Co sprawia, że w czarno-białym obrazie jedni widzą tylko czerń, a inni - tylko biel?

(Bez)cenny czas

Milena Drzewiecka

Na Święta Bożego Narodzenia życzyliśmy sobie oddechu, wielu z nas chciało się zatrzymać, z Nowym Rokiem jeszcze więcej chce… przyspieszyć. Pisząc nową datę, często z przerażeniem stwierdzamy: Kolejny rok tak szybko minął! By wygrać walkę z czasem, wypisujemy, co tym razem koniecznie musimy zrobić. A potem znów grzęźniemy w natłoku spraw bieżących. Walczymy zatem z czasem, naszą jego percepcją czy z … samymi sobą?

Miłość: realna, idealna, fatalna?

Miłość z obrazka wydaje się nie tyle idealna, co wyidealizowana, choć i psychologia zajęła się tą „ideą ideału”. W rzeczywistości potrzeby zderzają się z marzeniami, związki fatalne - z formalnymi, a rozczarowania - z nadziejami. Kilka słów o poszukiwaniu drugiej połówki jabłka i … praktyce zbierania owoców związku.

Rozliczenie z lalką Barbie

Określenie „lalka” trudno nazwać komplementem. Pięknej modowej twarzy - mówiąc Gombrowiczem - przyprawiono „gębę” konsumpcjonizmu i braku aspiracji. Nowe badania wskazują, że dziewczynki bawiące się Barbie widzą swoje kariery mniej ambitnie niż chłopcy. A ja się nie zgadzam i nie wiem tylko, czy bardziej bronię Barbie, czy dziecięcych marzeń.

W sieci zdrady

Czy zdrada może być nieświadoma? Czy można obnażyć się niechcący; odsłonić coś, czego pokazać byśmy nie chcieli? Jedno kliknięcie myszką i „obcy” widzą to, na co „swoi” musieli czekać dni, a może i tygodnie. I nikt nas specjalnie nie musi specjalnie uwodzić, zachęcać czy kokietować. Wystarczy „romans” z Facebookiem lub „flirt” z przeglądarką…

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku