Jak nie stracić sensu życia?
- Szczegóły
- Utworzono: 27 marca 2014
- Monika Kotlarek
Uproszczenie swojego życia polega na oparciu je na pewnych życiowych podstawach. Na szczerości, szacunku, zaufanie, radości i przyjaźni, z jednoczesnym pozbyciem się wielu negatywnych emocji i przeświadczeń. To pozostawanie skupionym na tym, co naprawdę ważne.
12 niżej wymienionych sposobów pozwoli Ci pamiętać kilka ważnych podstaw w ciągu życia.
- Smakuj każdy moment. Zbyt często rozmyślamy o tym, co przed nami, lub nadmiernie skupiamy się na przeszłości, nie doceniając naszego TU I TERAZ. Przeszłość już nie wróci, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Smakuj, rozkoszuj się, doświadczaj, czuj każdy moment swojego życia, a to pomoże Ci czerpać z niego radość.
- Odpoczywaj. Świat uderza w nas mocno i szybko. Stres, zmęczenie, a nawet wyczerpanie organizmu potrafią nas dobić szybciej, niż zdążysz się spostrzec. Znajdź czas na zwyczajny chillout. Z muzyką, książką, w ciszy. Poleż, pobiegaj, zdrzemnij się. Odpocznij.
- Znajdź swoje powołanie.Niektórzy znajdują je w duchowości lub religii. Inni w pracy albo swoim związku. Odnalezienie powołania da Ci niewiarygodne poczucie bycia potrzebnym i celu, sensu. A od tego już tylko jeden krok do pełni szczęścia.
- Zapomnij się. Zapomnienie to rodzaj radości, podekscytowania i szczęścia, które pojawia się, gdy robisz to, co kochasz, gdy angażujesz się w czynność, która pozwala Ci zatracić poczucie czasu.
- Odnajdź swoje mocne strony. Ważnym elementem odnajdywania spokoju w życiu jest znalezienie swoich atutów i silnych stron. W momencie, gdy zaczynasz być w pełni świadomy swojej siły i wartości, możesz lepiej wprowadzić je w codzienne życie.
- Zapomnij o żalu. Zostaw swoje wszelkie błędy i żale w przeszłości. One nie określają Twojej wartości teraz ani nie określały jej wtedy. Wszystkim nam zdarzają się pomyłki. Jeśli nie odetniesz ich od siebie, nie będziesz w stanie iść naprzód. Ucząc się zostawiać cały żal za sobą, nauczysz się czerpać radość z życia.
- Czerp wiedzę ze swoich porażek. Uczenie się na błędach a żałowanie ich - to dwie różne rzeczy. Żal to emocja, uczucie zawodu, często połączone z poczuciem winy i wstydem. Ale spojrzenie wstecz na okoliczności i odkrycie tego, co poszło nie tak, daje nam wiele ważnych informacji, z których możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość.
- Dziel się. Rzeczy i uczucia zwiększają swoją wartość, gdy się nimi dzielimy. Powiedz swoim najbliższym, co zamierzasz osiągnąć i kiedy. Dzielenie się tymi informacjami zmobilizuje Cię do działania, ale także da Ci poczucie bezpieczeństwa i pewności, że spokojnie możesz dyskutować o swoich celach i marzeniach.
- Codziennie praktykuj Akty Dobroci. Przytrzymaj drzwi windy komuś, kto jest kilka kroków za Tobą, pomóż wnieść zakupy, przepuść pieszych na pasach. Dobro generuje dobro.
- Słuchaj, gdy ktoś do Ciebie mówi. Po prostu słuchaj. Bez oceniania i krytycyzmu. Staraj się nie odnosić tego, co słyszysz. do siebie i bądź w pełni obecny dla tego, kto tego potrzebuje.
- Mów KOCHAM CIĘ. Mów to, krzycz, śpiewaj wszystkim, których kochasz. Każdego dnia. Tak, jakby był to ostatni dzień na ziemi. Ich i Twój. Okazuj miłość.
- Odpuść sobie. Wszyscy popełniamy błędy. Nikt nie traktuje Cię gorzej niż Ty sam siebie. Odpuść sobie wszystkie winy i grzechy, które Twoim zdaniem popełniłeś. One nie określają ani Ciebie, ani Twojej wartości. Skup się na tym, co możesz zrobić dzisiaj, teraz, by czuć się lepiej w swojej skórze.
Monika Kotlarek - Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku postanowiłam się swoja pasją podzielić z większą ilością ludzi i zaczęłam pisać bloga: www.psycholog-pisze.pl tam dzielę się cząstką siebie i nauki.Prywatnie lubię podróże, spędziłam pół roku w Sydney, uwielbiam biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocham swojego psa, kota i dwa szczury. Jak chcesz trafić do mojego serca przez żołądek, to najkrótsza droga wiedzie przez dobrego steka, spaghetti, czerwone wino i owocowe żelki ;) Kiedyś napiszę książkę. I przebiegnę półmaraton. Jeszcze o mnie usłyszycie :)