Menu

Jak lepiej dogadywać się z innymi?

Nie czarujmy się, wszyscy chcemy być lubiani. Nawet ci, którzy tak głośno krzyczą o tym, jak bardzo głęboko mają czyjeś zdanie na swój temat.

I możliwe, że w stosunku do niektórych rzeczywiście tak jest (jest to nawet bardzo zdrowe, takie odpuszczanie i niedokładanie sobie zbędnych nerwów), ale w każdym z nas jest taki mały ogień, który podsycany może być jedynie przez kontakt z innymi ludźmi i ich sympatię. W końcu jesteśmy istotami społecznymi, prawda?

Oczywiście nie da się zadowolić wszystkich i żyć pod dyktando innych, ale jest kilka prostych trików, które możesz zastosować, by ludzie Cię lubili. Tak po prostu. Bez specjalnego spełniania cudzych oczekiwań.

  1. Traktuj ludzi z szacunkiem i zrozumieniem. Istnieje olbrzymia szansa na to, że oni będą tak samo traktowali Ciebie. A nawet jeśli nie, to pozostawisz po sobie pozytywne wrażenie, co nie umknie uwadze innych i będziesz postrzegany jako wartościowa osoba.
  2. Bądź grzeczny. I kulturalny. To nie wymaga wiele wysiłku, a Twoje „proszę” i „dziękuję” może otworzyć wiele drzwi.
  3. Bądź ciepły, miły i sympatyczny. Uśmiechaj się i rozsiewaj wokół siebie dobrą energię. Często się śmiej, bądź optymistyczny i dziel się szczęściem.
  4. Jeśli jesteś częścią drużyny – spróbuj jak najlepiej się dogadywać z innymi jej członkami. Nikt nie lubi narwańców, którzy muszą mieć wszystko zrobione po ich myśli. Spuść z tonu, współpracuj, dziel się sukcesem z innymi.
  5. Przeproś, gdy sytuacja tego wymaga. Wszyscy popełniamy błędy. To się zdarza. Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna, a na swojej drodze na pewno spotkasz takie osoby, które będą, tak jak Ty, umiały się do tego błędu przyznać.
  6. Mów innym komplementy. Szczerze. Wszyscy mamy z czego być dumni. Nie krytykuj, nie hejtuj, wyciągaj z ludzi to, co w nich najlepsze.
  7. Słuchaj i okazuj zainteresowanie tym, co inni mają do powiedzenia. W ten sposób wysyłasz innym wiadomość: „jesteś ważny”, budujesz mosty i pokazujesz, że Ci zależy.
Monika Kotlarek
Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Swoją pasją dzieli się na blogu: www.psycholog-pisze.pl. Prywatnie lubi podróże, uwielbia biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocha swojego psa, kota i dwa szczury.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku