Menu

Onirica

Beznadzieję rzeczywistości człowieka pogrążonego w żałobie, którą trudno sobie wyobrazić, ukazuje reżyser Lech Majewski w swoim najnowszym filmie. Film stanowi próbę oddania stanu umysłu człowieka  po traumatycznych przeżyciach.

To film o żałobie  osobistej młodego człowieka, która przeplata się  z żałoba publiczną. Akcja toczy się w roku 2010 obfitującym w katastrofy naturalne, które na chwilę przysłania katastrofa samolotu prezydenckiego z osobami reprezentującymi państwo  na pokładzie.

Adam, młody wykładowca  literatury symbolicznej, cudem wychodzi żywy z wypadku samochodowego, który odebrał mu miłość życia oraz najlepszego przyjaciela. Trauma  powoduje wycofanie się z rzeczywistości i rozpoczęcie życia w wegetacji. Pogrążony w rozpaczy porzuca pracę na uczelni i rozpoczyna pracę na kasie w hipermarkecie. Jedyne, czego pragnie, to sen, a kompletnie nie akceptując rzeczywistości, zapada w niego w najmniej pożądanych momentach. Jego życie przenosi się praktycznie do snu, który  jest ukojeniem bólu życia codziennego.  Rezygnuje z wszelkich znajomości,  a jedyną osobą, z którą utrzymuje kontakt, jest ciotka, dla której literatura stanowi ucieczkę od rzeczywistości.

Adama  przy życiu trzyma  literatura Dantego, na podstawie której tworzy swoje senne wizje, w których łączy się ze zmarłymi bliskimi. Próbując  zmierzyć się z tragedią, która go spotkała, mozolnie  szuka sensu w tym, że przeżył, poddając  w wątpliwość istnienie Boga. Z sennymi  majakami  zlewają się tragedie publiczne, takie jak pożary, powodzie, wybuch wulkanu oraz  Katastrofa Smoleńska.

Żałobny poemat Lecha Majewskiego to dzieło wielopłaszczyznowe, bogate w wizje i przepełnione symboliką na wysokim poziomie, nie należy do  łatwego w odbiorze.  Mistrzowskie  ujęcia, styl i wielkie wyczucie symboliki, która w filmach często  jest ryzykownym krokiem, w tym wypadku staje na wysokości zadania, subtelnie balansując na pograniczu życia i śmierci. Różnorodność ujęć wzbudza ciekawość, widz niczego nie może się spodziewać .To kino elitarne, zapewne ciężkie dla odbiorcy nastawionego na  rozrywkę, paradoksalnie jednak może przypaść do gustu każdemu.

Reżyseria: Lech Majewski

Scenariusz: Lech Majewski

Kraj: Polska

Gatunek: Dramat

Barbara Urbaniak
Autor: Barbara Urbaniak
Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na portalu Psychologia-Spoleczna.pl zajmuje się tematyką kulturalną. Interesuje się psychologią oraz psychologią społeczną. W doświadczeniu zawodowym znajdują się między innymi negocjacje handlowe, tworzenie strategii marketingowych, przygotowywanie przedsięwzięć reklamowych. Łącząc pasję pisania i organizacji wydarzeń kulturalnych jej priorytetem jest podnoszenie świadomości społecznej poprzez propagowanie kultury.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku