Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline
- Szczegóły
- Utworzono: 11 listopada 2015
- Katarzyna Sanna
Osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline) mają problemy niemal na każdym poziomie swojego życia. Doświadczają nagłych wahań nastroju, niepewności względem własnej tożsamości, panicznego strachu przed byciem opuszczonym, problemów w relacjach z innymi.
Gdy do tego dodamy zachowania impulsywne, takie jak nadużywanie alkoholu, niebezpieczny seks, zaburzenia odżywiania, zakupoholizm, wychodzi nam mieszanka iście wybuchowa. W tym kontekście zaburzenie osobowości typu borderline dla wielu specjalistów stanowi nie lada zagwozdkę. Ze względu na obraz chorobowy oraz brak skutecznych technik leczenia efekty terapii były żadne bądź w najlepszym wypadku poprawa była nieznaczna.
Książka Arnoud Arnts i Hannie van Genderen „Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline” jest odpowiedzią dla specjalistów pracujących z osobami z osobowością z pogranicza, którzy szukają efektywnych metod terapeutycznych. Terapia schamatów (TS) wywodzi się z połączenia podejścia terapii poznawczo-behawioralnej z technikami doświadczeniowymi, a jej autorem jest Jeffrey E. Young. Schematy to inaczej wzorce mające swoje korzenie w doświadczeniach z dzieciństwa, które znajdują swój wyraz w specyficznych zachowaniach, uczuciach oraz sposobie myślenia. Zdrowe schematy kształtują się, gdy podstawowe potrzeby dziecka są zaspokajane. Gdy natomiast dziecko doświadcza deprywacji tych potrzeb, mogą rozwinąć się u niego różnego rodzaju zaburzenia osobowości.
Autorzy w sposób przejrzysty przekazują wiedzę na temat samego zaburzenia, skuteczności terapii oraz, krok po kroku, z jakich metod ma korzystać specjalista, by najlepiej pomóc swojemu pacjentowi. Dużą zaletą książki jest nie tylko zwrócenie uwagi na stosowane w pracy techniki, ale również na jakość relacji terapeutycznej. Wszystkie prezentowane procedury ilustrowane są przez autorów przykładami i opisami przypadków, dzięki czemu można zobaczyć, w jaki sposób posługiwać się metodą w praktyce. W aneksie załączono bardzo użyteczne materiały pomocnicze, z których każdy terapeuta i pacjent będą mogli skorzystać w trakcie terapii.
Zaburzenie borderline jest takim zaburzeniem, z którym wielu specjalistów może mieć problem. Ta książka uświadamia, z jak wieloma problemami może spotkać się terapeuta w czasie pracy z pacjentem i z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się podjęcie współpracy. Polecam ją tym wszystkim specjalistom, którzy szukają efektywnych technik leczenia osób z zaburzeniem osobowości borderline, ale też wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z terapią schematów bądź poszukują nowych metod pracy.
Arnoud Arnts, Hannie van Genderen: Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline, GWP, Sopot 2016