Menu

Rzut oka na borderline

BPD (Borderline Personality Disorder) zostało zapisane w DSM jako nowe zaburzenie osobowości. Posiadanie 5 lub więcej poniższych symptomów może świadczyć o tym, że cierpisz na to zaburzenie.

UWAGA: Nie traktuj tego tekstu jako jednoznacznej diagnozy. Jeśli sądzisz, że możesz cierpieć na BPD, skontaktuj się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem.

  • Doświadczanie roller coastera emocjonalnego (np. osoby takie czują się szczęśliwe jednego dnia, a kompletnie bezużyteczne następnego). Kluczowe emocje związane z BPD to przede wszystkim poczucie pustki, intensywna złość lub wściekłość.
  •  Problem z tworzeniem i utrzymywaniem związków.
  • Posiadanie niestabilnego poczucia JA (oznacza to, że widzą i czują się w sposób zależny od tego, z kim są i co ten ktoś o nich uważa).
  • Angażowanie się w impulsywne i niebezpieczne aktywności bez rozważania konsekwencji (np. częsta zmiana partnerów seksualnych, sporty ekstremalne itp.)
  • Samookaleczenia lub nadużywanie substancji psychoaktywnych.
  • Lęk przed odrzuceniem lub opuszczeniem.
  • Okazjonalne halucynacje lub omamy.
  • Groźby i/lub próby samobójcze.
  • Bardzo silna potrzeba przywiązania.

Osoby ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości typu borderline dodatkowo mogą borykać się z takimi zaburzeniami jak: zaburzenia lękowe, depresja, fobie, zaburzenia odżywiania i uzależnienia. Dodatkowo często przerzucają się z jednego toksycznego związku na inny, równie szkodliwy.

W związkach lub relacjach z przyjaciółmi osoby z zaburzeniem mają tendencję do bycia mocno przywiązanymi, niepewnymi siebie i posiadają niskie poczucie własnej wartości (co często prowadzi do zazdrości). Dodatkowo mogą poszukiwać bliskości i intymności, ale ich nieustanne potrzeby sprawiają, że trudno takie relacje utrzymać.

W innych relacjach wciąż walczą z niską samooceną, spodziewają się ciągłej oceny i nie czują się jakby gdziekolwiek przynależeli. Ciągle oczekują, że te związki ich zawiodą i się rozpadną.

Naukowcy nie do końca wiedzą, co powoduje zaburzenie osobowości typu borderline. Mówi się, że jest to wynikiem mieszanki różnych czynników, jak np. wrodzonych cech temperamentu, trudnych wczesnych doświadczeń (np. wielka przeprowadzka, utrata rodzica z powodu śmierci lub rozwodu, zaniedbanie w dzieciństwie czy przemoc) i ciągły znaczący stres. Jednak nie dotyczy to wszystkich przypadków.

W leczeniu kluczem jest potrzeba miłości, bezwarunkowej akceptacji i szansy do bycia naprawdę wysłuchanym. Często terapia jest bardzo użyteczna, gdy osoba z BPD czuje się przytłoczona (może się to wiązać z interwencją kryzysową). W kwestii leków zwykle są one przepisywane na konkretne zaburzenie, jak np. zaburzenie lękowe czy depresja.

Jednak najważniejsze jest to, że przy ciężkiej pracy i zaangażowaniu w terapię można żyć dobrze, szczęśliwie i cieszyć się pełnią życia.

Monika Kotlarek
Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Swoją pasją dzieli się na blogu: www.psycholog-pisze.pl. Prywatnie lubi podróże, uwielbia biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocha swojego psa, kota i dwa szczury.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku