Menu

Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna jako zintegrowany system terapeutyczny.

Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (TPP) jest nowym zjawiskiem, a twórcą tego systemu terapeutycznego jest profesor Nossrat Peseechkian, badacz i propagator psychoterapii.

Czytelnicy tej książki zapoznają się z podstawowymi założeniami i narzędziami psychoterapii pozytywnej, której to przyświeca również założenie, że człowieka definiują nie tylko cierpienie czy jego niedoskonałości, ale również ukryte zdolności, nieświadome zasoby i kompetencje. Ponadto podstawowa koncepcja psychologii pozytywnej zakłada, że każdy człowiek w momencie narodzin posiada dwie uniwersalne zdolności: zdolność do poznawania i zdolność do miłości. Cały ten proces zostanie omówiony w bardzo ciekawy sposób w ósmym rozdziale naszej lektury. Co więcej zostanie wyjaśnione, czym są potencjalności aktywne i mikrotraumy oraz jak można spożytkować transkulturowe ramy odniesienia w diagnozie i w leczeniu. Oczywiście dodatkiem będą metafory terapeutyczne i przykłady ich praktycznych zastosowań.

Profesor Nossrat Peseschkian przypomina nam, że kultura warunkuje nasz system myślenia i wartościowania. Tym samym rozumiejąc lepiej kontekst społeczno-kulturowy, z którego wywodzą się nasi pacjenci, odkrywamy źródła ich cierpienia oraz znajdujemy bardziej adekwatne formy pomocy psychologicznej.

Książka składa się z ośmiu niedługich i przystępnie napisanych rozdziałów, a przykłady zaczerpnięte z odległych kultur z pewnością posłużą zrelatywizowaniu naszych przekonań.

Zachęcam do zapoznania się z lekturą!

Więcej: Ciesielski R. (2015). Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna jako zintegrowany system terapeutyczny. Wrocław: Continuo

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku