Menu

Dogoterapia

Dogoterapia to metoda terapii; jako dziedzina wiedzy i praktyki społecznej lokuje się na pograniczu pedagogiki specjalnej, psychiatrii i medycyny somatycznej.

Autorzy książki śledzą historię kontaktów człowiek-pies, przedstawiają rys historyczny dogoterapii, jej nurty oraz zasady prawnej ochrony zwierząt. Jak sami twierdzą, ich monografia ma nie tylko charakter podsumowujący osiągnięcia dogoterapii, lecz przede wszystkim powinna systematyzować dalsze poszukiwania i wyznaczać dalsze dyskusje na temat terapii z udziałem zwierząt.

Kto nie słyszał stwierdzenia: Pies – najwierniejszy przyjaciel człowieka? To stanowisko przewija się przez siedem rozdziałów tej książki. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano korzystny wpływ psiej obecności na pacjentów doświadczających różnych chorób i niepełnosprawności ruchowej, somatycznej, psychicznej. Czworonożni przyjaciele mogą też być pomocą u pacjentów z ciężką postacią depresji. Co więcej, obecność psa terapeutycznego w klasie lekcyjnej korzystnie wpływa na przyswajanie wiedzy przez dzieci z ADHD, ADD czy dysleksją. Na pewno każdy z nas widział, jak dzielnie pies przewodnik pomaga niewidomemu w poruszaniu się po mieście.

Badania potwierdziły, że niewidomy z psem przewodnikiem szybciej uzyska pomoc przechodniów niż niepełnosprawny bez czworonoga.

Co czyni psa znakomitym terapeutą? Jakie są dowody na skuteczność dogoterapii? W jaki sposób pracują psy-terapeuci? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania możemy znaleźć w powyższej książce.

Publikacja powinna zainteresować rodziców, pedagogów, pedagogów specjalnych i osoby, dla których pies jest najlepszym bądź jedynym przyjacielem.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z lekturą.

 

Więcej: Sipowicz K., Najbert E., Pietras T.. (2016). Dogoterapia. Warszawa: PWN

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku