Menu

Terapia narracyjna. Wprowadzenie - recenzja

Terapia narracyjna ma ambicję być w pełni niezależnym podejściem stosowanym w poradnictwie. Podejście narracyjne z sukcesem rozwinęło się w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju również zyskało grono zwolenników. Wciąż jednak brakuje literatury zawierającej szczegółowe informacje na ten temat. Książka Alice Morgan, będąc pierwszą publikacją w całości poświęconą zagadnieniom terapii narracyjnej, zapełnia tę lukę.

Terapia narracyjna traktuje człowieka jako eksperta w sprawach własnego życia. W tym ujęciu ludzkie problemy postrzega się jako odrębne od ludzi, a ich samych jako osoby posiadające umiejętności, kompetencje i przekonania, dzięki którym mogą ograniczać wpływ problemów na swoje życie. U podstaw narracyjnego sposobu pracy leżą dwa podstawowe założenia: nieustanne trwanie w postawie zaciekawienia oraz pełna autentyczność w ciągłym zadawaniu pytań, na które terapeuta rzeczywiście nie zna z góry odpowiedzi. Język stosowany w procesie nie tyle odzwierciedla rzeczywistość, co ją tworzy. W procesie terapii przywraca się wagę słowom, ponownie odkrywając ich znaczenia.

Autorka w każdym z rozdziałów opisuje konkretny aspekt pracy narracyjnej m.in. nazywanie problemów, odkrywanie wyjątków, rozmowy przywracające. W książce znajduje się wiele praktycznych przykładów rozmów terapeutycznych. Część z nich zaczerpnięto z rzeczywistych kontaktów terapeutycznych, których uczestnicy zgodzili się na publikację.

Prezentowana książka umożliwia czytelnikowi zapoznanie się z głównymi metodami terapii narracyjnej. Czytelnik znajdzie w niej proste i spójne wyjaśnienia, na których opiera się praca w tym podejściu. Książka adresowana jest przede wszystkim do terapeutów, chcących poznać metody pracy narracyjnej. Z pewnością zainteresuje też osoby zajmujące się tym mniej profesjonalnie - jako wprowadzenie do nieco odmiennego sposobu myślenia o człowieku, jego problemach i możliwościach pomagania mu w trudnościach.


Alice Morgan - „Terapia narracyjna. Wprowadzenie”

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Komentarze  

Janek
# Janek 2016-04-20 22:58
Trochę mało informacji na temat tej terapii. Dla chcących poszerzyć wiedzę zachęcam do stronki o tym nurcie:

www.terapianarracyjna.pl
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku