Menu

Dobre relacje w pracy obniżają stres

Według badania przeprowadzonego na blisko 3000 tysiącach menedżerów, ci, którzy posiadają dobre stosunki ze swoimi pracownikami, są mniej narażeni na niebezpieczny stres w pracy.

Ludzie mówią, że to na początku trudne. Menedżerowie obciążeni są mnóstwem odpowiedzialności zarówno za swoich pracowników, jak i rezultatów osiąganych przez zatrudniające ich firmy. Muszą podejmować trudne i często niepopularne decyzje. Takie czynniki są wystarczające, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, jak stresującą pracą jest posada menedżera.

Zostało przeprowadzonych wiele badań dotyczących stresu, jednakże niewiele z nich dotyczyło stresu wśród menedżerów. Jakie jest więc życie osób, które zasiadają na kierowniczych stanowiskach? Czy stres oddziałuje na nich bardziej niż pozytywne czynniki?

Presja i stres wśród menedżerów

Profesorowie Astrid M. Richardsen i Stig Berge Matthiesen z BI Norwegian Business School przeanalizowali odpowiedzi ponad 2900 norweskich menedżerów.

Przeprowadzone przez nich badanie mierzyło cztery kluczowe czynniki: presję czasu i nakładu pracy, napięcie emocjonalne, stres w pracy dotyczący konfliktu stanowisk (wynikający z konfliktów ról pomiędzy wymaganiami kierownictwa a pracownikami) oraz konfliktu pomiędzy życiem pracowniczym a prywatnym. Ponad 6 z 10 norweskich menedżerów (61,8) wskazywało, że często lub zawsze doświadczają presji czasowej oraz obciążenia w pracy. „Pomimo tego, że zdecydowana większość menedżerów doświadczała presji czasowej w pracy, było kilku, którzy doświadczali konfliktu ról czy też problemów pomiędzy pracą a życiem prywatnym”, podsumowują naukowcy z BI.

Niewielu pozwala sobie na pozostawanie pod wpływem stresu

Jedynie 5 ze 100 norweskich menedżerów zawsze lub prawie zawsze doświadcza stresu powstającego na bazie konfliktu ról, podczas gdy nieco ponad 1/3 (36,6%) odczuwa go jedynie czasami. Niewiele ponad 1/10 menedżerów zawsze lub prawie zawsze doświadcza stresu wynikającego z konfliktu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Menedżerowie, którzy czują, że posiadają kontrolę nad swoją sytuacją w pracy i posiadają dużą swobodę w podejmowaniu decyzji, doświadczają mniej presji w pracy oraz napięć emocjonalnych, a także znacznie mniej doświadczają stresu konfliktu ról niż ci, którzy nie posiadają takiej kontroli.

Do czynników, które najbardziej przyczyniają się do obciążenia i stresu w pracy, należą: stopień nieprzewidywalności panujący w firmie oraz dziale, którym dowodzą, oraz liczba zmian dokonanych w przeciągu ostatniego roku.

Dobre relacje zapobiegają stresowi

Badania pokazały, że menedżerowie będący pod wpływem dużej presji ocenili swoją wydajność i efektywność w pracy jako wysoką. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że po prostu spędzają oni w pracy więcej godzin niż pozostali.  Warto zauważyć, że menedżerowie doświadczają znacznie mniej stresu, kiedy czują, że posiadają dobre relacje ze swoimi pracownikami, ci zaś wykazują pozytywne zachowanie oraz zaufanie do swoich przełożonych.

„Najlepszą rzeczą, którą może zrobić menedżer, aby zapobiec stresowi w pracy, jest rozwinięcie dobrych relacji ze swoimi pracownikami”, zaleca Astrid M. Richardsen.

Kiedy pracownicy są zadowoleni z pracy wykonywanej przez swojego menedżera , rozumieją i aktywnie współuczestniczą w rozwiązywaniu je bądź jego problemów, menedżer będzie miał stresów. Stanie się tak prawdopodobnie dlatego, że kierownik ufa bardziej swoim pracownikom i oddelegowuje ich do większej ilości zadań. Stąd presja w pracy maleje, sądzi Richardsen.

Dziesięć porad dotyczących zarządzania stresem.

Stres może pochodzić z wielu źródeł. Oto cztery najbardziej popularne czynniki wynikające z samej pracy (np. wymagań pracy, z którymi spotyka się menedżer):

 • Stres może wynikać z reakcji samego menedżera na specyficzną sytuację w pracy (np. na lęk jak ludzie zareagują, na uczucie zmęczenia, wyczerpanie),
 • Stres może dotyczyć szczególnie wymagającego zadania (np. wymagającego cięższej pracy, pracy po godzinach, zabierania pracy do domu)
 • Konflikty rodzące się pomiędzy wymogami pracy a względami rodzinnymi/spędzanie wolnego czasu również może być źródłem stresu

Menedżerowie, którzy cierpią z powodu czynników związanych ze stresem w pracy, mogą rozwinąć indywidualne reakcje, jak np.: frustrację, irytację i gniew, obniżenie poczucia własnej wartości oraz depresję. To z kolei może prowadzić do osłabienia koncentracji, obniżenia motywacji oraz satysfakcji z pracy, obniżyć wkład w wykonywaną pracę oraz wydajność.

Zdaniem naukowców, stres może wpłynąć na firmę w postaci np. zmniejszonej produktywności oraz słabszych wyników finansowych. Postrzeganie dużego obciążenia oraz stresu związanego z zajmowanym stanowiskiem może obniżyć zaangażowanie menedżerów oraz ich lojalność w stosunku do organizacji oraz przyczynić się do tego, że zacznie on lub ona poszukiwać pracy gdzie indziej.

Astrid Richardsen i Stig Berge Matthisen z BI Norwegian Business School przygotowali 10 wskazówek opartych na przeprowadzonych badaniach, które mogą pomóc menedżerom z radzeniem sobie ze stresem w pracy:

 1. Dowiedz się, co jest przyczyną stresu. Zidentyfikuj źródło stresu w pracy. Wiedza o tym sprawi, że wdrożenie środków zarządzania stresem stanie się łatwiejsze.
 2. Zwiększ wiedzę na temat stresu. Poszerz swoją ogólną wiedzę dotyczącą natury stresu. Jak różne warunki wpływają na stres? Co można z tym zrobić?
 3. Prowadź zdrowy tryb życia. Upewnij się, że wystarczająco dużo wypoczywasz i śpisz. Ćwicz i zdrowo się odżywiaj. „W zdrowym ciele zdrowy duch” – nie bez powodu tak wielu menedżerów chętnie wykonuje różnego rodzaju ćwiczenia.
 4. Naucz się odpoczywać i relaksować. Ćwicz umiejętności obniżania stresu. Odprężone mięśnie, medytacja i inne narzędzia pomogą ci rozpoznać, kiedy twoje ciało jest naprawdę zrelaksowane.
 5. Skutecznie zarządzaj swoim czasem. Naucz się nadawać swoim zadaniom odpowiednie priorytety. Identyfikuj złodziei czasu i staraj się ich unikać.
 6. Zwiększ umiejętności swoich pracowników. Dzięki zwiększeniu umiejętności twoich pracowników – ty osobiście będziesz miał mniej stresów. Przekonasz się o tym, że praca, którą oddelegowujesz, będzie wykonana prawidłowo.
 7. Ugruntuj relację, która będzie stanowić twoje wsparcie. Zastanów się, czy masz kogoś, kogo mógłbyś poprosić o pomoc i wsparcie, jeżeli będziesz tego potrzebować? Z kim mógłbyś dzielić swoje smutki i radości? Pomoc społeczna w codziennym życiu jest ważna również dla menedżerów.
 8. Planuj swoją karierę. Dla menedżerów, tak jak i innych osób, praca i zaangażowanie w nią są dobre  „przed upływem przydatności”. Pozostawanie zbyt długo w tym samym miejscu pracy bądź stanowisku może prowadzić do zbędnych napięć i stresów.
 9. Włączaj i wyłączaj przycisk z napisem „praca”. Wyłączaj go oraz powiązane z pracą stresy wtedy, kiedy jeszcze masz kontrolę, aby tego dokonać.
 10.  Jeżeli praca staje się dla ciebie zbyt dużym obciążeniem, poszukaj profesjonalnego wsparcia z zewnątrz. Wiele stresów w pracy może mieć poważne konsekwencje zarówno dla osoby, która je odczuwa, jak i dla ludzi pozostających w jej otoczeniu.
Marta Obojska
Autor: Marta ObojskaStrona www: http://lookingforsun.wordpress.com/
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W jej kręgu zainteresowań znajdują się m.in. psychologia rozwoju człowieka oraz psychologia reklamy. Swój wolny czas najchętniej poświęca żegludze z przyjaciółmi, pieszym wędrówkom oraz uczestnictwie w różnych projektach muzycznych. Pasjonuje się fotografią krajobrazu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku