Menu

Piękny, lepszy, pokrzywdzony NARCYZ w związku

Osoby narcystyczne zazwyczaj wzbudzają podziw, nie narzekają też na brak adoracji ze strony płci przeciwnej, czym łechcą swoje ego. Jeśli zaś łączą się w pary, to budowane przez nich związki są dalece inne od tych, które dążą do równowagi i równości partnerów.

Dumny, wyniosły, piękny i tak pewny siebie…Narcyz w pełnej krasie. Zazwyczaj osobnik ten spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony płci przeciwnej, z czego skrzętnie korzysta. Mimo iż, zgodnie z kilkoma teoriami, klasyczny narcyz myli pożądanie i zaspokojoną potrzebę podziwu z zakochaniem, w związku z czym nie potrafi kochać, to wiele narcystycznych osób dobiera się w pary, tworząc mniej lub bardziej satysfakcjonujące związki.

O tym, że osoba narcystyczna  postrzega siebie jako centrum wszechświata, którego to wkład w wykonanie wszelkich działań jest nieoceniony i jakościowo znacząco przewyższa pracę innych, już wiemy. Zastanawiającym jest, w jaki sposób osoba narcystyczna ocenia swojego partnera/ partnerkę na wymiarze atrakcyjności. Bowiem jej nieustanna potrzeba porównań, a także egocentryczne postrzeganie świata w znacznym stopniu mogą wpływać na wydawane  sądy, w dużym stopniu zniekształcając je.

Grupa badaczy z Ruhr University postanowiła przeprowadzić badania, skupiające się na niezwykle istotnym dla narcyzów wymiarze, mianowicie na wymiarze atrakcyjności. Osoby narcystyczne mają skłonność do faworyzowania swojej atrakcyjności, zwłaszcza jeśli mowa o sylwetce i seksualności. Porównując się z innymi, oceniają swoją atrakcyjność wyżej niż atrakcyjność innych. Czy, podobnie jak siebie, faworyzują także wygląd swoich partnerów romantycznych?

Zaintrygowani tym obszarem naukowcy z Bochum postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie: W jakim stopniu narcyzm powiązany jest z oceną atrakcyjności własnej oraz innych, np. partnera romantycznego?  W tym celu przeprowadzono trzy badania, z których ostatnie dotyczyło małżeństw z wieloletnim stażem. Łącznie przebadano ponad 400 osób.

Wyniki serii badań układają się w pewną całość i dowodzą, iż narcyz w związku widzi siebie jako osobę, która wnosi znacznie więcej w relację romantyczną niż partner. Co więcej, spostrzega siebie jako osobę bardziej atrakcyjną, a mimo to często czuje się niedowartościowany w relacji, jaką współtworzy. Co ciekawe, kwestia poczucia niesprawiedliwości w większym stopniu dotyczyła kobiet niż mężczyzn.

Egocentryzm, wyniosłość, ciągła potrzeba porównań, przecenianie wkładu własnego i pracy własnej, niezmienne przekonanie bycia kimś „lepszym”, bardziej wyjątkowym niż inni; to kilka określeń, które często znajdują się w opisie charakteryzującym osobę narcystyczną. Jednak jak pokazują powyższe badania, przekonanie o własnej atrakcyjności i wartości wydaje się niezwykle kruche w zestawieniu z poczuciem niesprawiedliwości.  Osoby narcystyczne pomimo iż znacząco zniekształcają ocenę atrakcyjności partnera, tak by umiejętnie zaakcentować swoje walory, czują się niepewnie, co wyrażają wyniosłością i niezadowoleniem. Czy łatwiej być wielbicielem narcyza niż jego partnerem czy partnerką życiową? Cóż, na to pytanie odpowiedzi należy szukać we własnych doświadczeniach.

Więcej: Rohmann, E., Bierhoff, H.W., Schmohr, M. (2010). Narcissism and PerceivedInequity in Attractiveness in RomanticRelationships. EuropeanPsychologist, vol.16 (4):295-302.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku