Na walizkach
- Szczegóły
- Utworzono: 10 września 2014
- Katarzyna Sanna
Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę, żeby szukać swojej ścieżki zawodowej. Czy istnieją pewne cechy predysponujące do podjęcia takiej decyzji?
Według magazynu Newsweek poza granicami naszego kraju znajdują się dwa miliony Polaków, a w kraju o wyjeździe myśli 8 na 10. Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża, bo nie widzi dla siebie szans zarobienia adekwatnych do swojej pracy pieniędzy, odnalezienia stabilizacji i możliwości założenia rodziny albo rozwoju swojej kariery. Wyjazd poza bezpieczne gniazdo rodzinne, do kraju, w którym żyje się nierzadko według nowych, nieznanych zasad, gdzie nie ma bliskich i przyjaciół, może wzbudzać lęk. Dla części ludzi obawy przed nieznanym stanowią trudny do przekroczenia mur, dla innych wizja opuszczenia rodziny stanowi skuteczną przeszkodę dla podjęcia decyzji o wyemigrowaniu. Są też i tacy, którzy pomimo strachu i niepewności postanawiają szukać swojej drogi poza granicami Polski. Dla jednych wizja emigracji pozostaje tylko mrzonką, dla innych staje się realnym marzeniem. Dość często mówi się, że pracy poza krajem szukają albo orły, których nie satysfakcjonują możliwości rozwoju w kraju, albo osoby, które są całkowicie zdesperowane. Co wyróżnia tych, którzy mimo wszystko decydują się na wyjazd?
Z psychologicznego punktu widzenia źródłem, u którego leży podjęcie decyzji o pracy w innym kraju, jest tak zwany „syndrom otwartości”, czyli takie przeorganizowanie wewnętrzne, które sprawia, że myśl o wyjeździe staje się czymś realnym, możliwym do spełnienia. Sprzyjają temu czynniki zarówno związane z właściwościami osobowościowymi – jak na przykład wysoka samoocena albo optymizm, oraz kontekstualnymi – jak wspomniana wcześniej sytuacja na rynku pracy w rodzimym kraju, wsparcie rodziny, przyjaciół, dostępność informacji na temat możliwości emigracji, sytuacji w państwie docelowym.
Decyzja o emigracji za granicę może być traktowana jako czynność celowa i jako takowa składa się z trzech etapów: (1) subiektywnej oceny celów, którego pozytywna ocena może skutkować (2) sformułowaniem intencji jego realizacji. Ostatnim etapem jest (3) planowanie działania. Na proces realizacji celów wpływają takie zmienne jak: samoocena, przekonanie o własnej skuteczności, optymizm. Dotychczas badacze w odniesieniu do procesu realizowania celów zajmowali się przede wszystkim przekonaniem o własnej skuteczności i rzeczywiści, jak wskazuje wiele badań, ma ono znaczący wpływ na to, czy decydujemy się na podejmowanie różnego rodzaju wyznań, w tym, jak nietrudno się domyślić, decyzji o emigracji. Człowiek, który chce wyjechać poza granice kraju, musi mieć przekonanie, że sobie poradzi. Jest przekonany o swojej skuteczności, dzięki czemu wierzy, że wszystkie przedsięwzięcia powiodą się, znajdzie wymarzoną pracę, otrzyma awans, ułoży sobie szczęśliwe i wygodne życie.
Polska badaczka Mariola Łaguna postanowiła sprawdzić, czy w procesie realizacji celów, jakim na przykład może być podjęcie decyzji o emigracji, mogą brać udział inne zmienne, jak na przykład samoocena, będąca odzwierciedleniem osobistych przekonań na temat własnej wartości, szacunku oraz akceptacji do siebie samego. Dwa kolejne przekonania - nadzieja oraz optymizm - wiążą się ze sposobem spostrzegania przyszłych zdarzeń. W badaniu wzięło udział prawie 200 studentów ostatnich lat różnych kierunków studiów.
Wyniki badań wskazują, że poczucie skuteczności oraz wysoka samoocena pełnią znaczącą rolę w procesie poszukiwania pracy za granicą, przede wszystkim w kontekście oceny własnych szans w odniesieniu do możliwości zrealizowania tego celu. W realizacji kariery międzynarodowej najważniejsze znaczenie ma przekonanie o skuteczności. Sprzyja ono zarówno oczekiwaniu, że uda się znaleźć dobrą pracę, oraz wpływa na planowanie działań w tym kierunku. Źródłem kształtowania się przekonań o skuteczności są doświadczenia własne oraz innych. Prawdopodobnie nawet praca tymczasowa bądź posiadanie znajomych, którym się „udało”, sprzyjają kształtowaniu się takiego przeświadczenia. Również wysoka samoocena ma pozytywny związek z podjęciem decyzji o wyjeździe z kraju. Osoby przekonane w swojej wartości dostrzegają większe szanse na znalezienie pracy za granicą. W świetle powyższych badań ci, dla których emigracja jest albo marzeniem, albo musem, powinni się zastanowić nad swoimi przekonaniami o własnej skuteczności oraz wartości. Szczególnie, że nad jednym i drugim można pracować w celu ich podniesienia.
Artykuł ukazał się w Psychologia Społeczna