Menu

Dziara: + 5 do atrakcyjności

Mają je wszyscy: starzy, młodzi, sławni, hipsterzy, politycy. Tatuaże stają się coraz bardziej modne. Czy to, gdzie je robimy, może zwiększać naszą atrakcyjność?

Kiedyś były uważane za symbol braku dobrego gustu, a nawet przynależności do „nieodpowiedniej” grupy społecznej. Dzisiaj noszą je nie tylko młodzi, ale również seniorzy - zdjęcia całkowicie wytatuowanych starszych ludzi podpisanych: „więc tatuaż będzie źle wyglądał, kiedy będziesz stary” robią furorę w internecie. Według danych przedstawionych w POLITYCE w 2012 roku, co trzydziesty Polak ma tatuaż. Tatuaże stały się częścią popkultury, swoja ciało zdobią najbardziej znani i seksowni ze świata filmu i muzyki: Brad Pitt, Rihanna czy Dave Grohl. Powodów, by zrobić sobie dziarę, jest wiele: może to być wyraz przynależności do odpowiedniej subkultury, potrzeby upiększenia ciała lub upamiętnienia ważnego wydarzenia. Są również tacy, którzy robią sobie tatuaż, żeby zwiększyć swoją atrakcyjność. Media, które w dużej mierze odpowiedzialne są za kształtowanie kanonów piękna, od jakiegoś już czasu kreują ludzi z tatuażami jako bardzo pociągających.

Stereotyp mężczyzny z dziarami zawiera w sobie takie przymioty jak: męskość, zadziorność, zdecydowanie. Podczas gdy tatuaż robi z mężczyzny tak bardzo pożądanego niegrzecznego chłopca, wśród kobiet efekt ten nie zawsze jest aż tak oczywisty i zależeć może od wielkości i rodzaju tatuażu. Równie ważne wydaje się być miejsce tatuażu. Różne części ciała wywołują różne emocje, w związku z tym wybór miejsca tatuażu na przykład na pośladku może nieść za sobą dodatkowe znaczenie dla osoby go podziwiającej. Amerykański badacz Ethan Goodman badał, jaki jest związek pomiędzy umiejscowieniem tatuażu, płcią a atrakcyjnością. W badaniu wzięło udział 135 studentów, podzielonych na dwie grupy. Każda z nich oglądała po pięć zdjęć tatuaży u kobiet i mężczyzn, wykonanych na różnych miejscach: żebrach, górnej części pleców, dolnej części pleców, ramieniu oraz z boku brzucha.

Okazało się, że tatuaż przede wszystkim działa na wyobraźnię mężczyzn, gdy jest wykonany u kobiet w miejscach ukrytych - żebrach, plecach czy brzuchu. Idea posiadania modyfikacji ciała w miejscu niedostępnym dla wszystkich może być wysoce podniecająca i uwodzicielska. Takie umiejscowienie tatuażu może również iść w parze ze stereotypowym wizerunkiem kobiety jako istoty delikatnej i nęcącej, podczas gdy tatuaż na ramieniu może wywoływać bardziej męskie skojarzenia. Dla kobiet, w odróżnieniu od mężczyzn, tatuaże zrobione we wszystkich miejscach były atrakcyjne, przy czym dla obu płci najbardziej pociągające były tatuaże wykonane w górnej części pleców. A Wam gdzie najbardziej się podobają?

Na podstawie:

  • Ethan I. Goodman. (2015)Tattoo placement and attraction https://www.academia.edu/11640185/Tattoo_Placement_and_Attraction
Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku