Menu

Osamotnieni

Masz prawo być smutny, masz prawo być samotny, masz prawo nie chcieć być sam.

Lęk przed samotnością ma wielki wpływ na nasze wybory. Z tego lęku ludzie wiążą się z byle kim albo pozostają w związku, który ich niszczy, albo decydują się na dzieci, albo nie pozwalają tym dzieciom odejść we własne życie, albo po prostu robią coś na siłę, bez przekonania, byleby tylko nie zostać samym.

Co oznacza „sam na sam”? Oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Bardzo ważne jest, aby ocenić, co powoduje ten strach, i do jakiego stopnia ten strach kontroluje Ciebie i Twoje zachowanie. Każdy ma chwile, kiedy zostaje sam ze sobą, czy ze względów sytuacyjnych, czy też dlatego, że postanowił zostać sam. Jednak bycie samemu nie musi nieść samych negatywnych emocji, może być odbierane jako pozytywne, przyjemne i emocjonalnie odświeżające, pod warunkiem, że jest kontrolowane przez jednostkę.

Jeśli dopada Cię lęk przed samotnością, przeczytaj 7 sposobów, które pomogą Ci znaleźć swoją strefę komfortu:

1. Potrzeba izolacji

Ile razy mówiłeś sobie: „Ja po prostu nie mogę się doczekać, aby być sam”? Może to być po całym dniu ciężkiej pracy, kłótni z partnerem lub po głośnej kolacji z przyjaciółmi. Potrzeba czasu, aby być sobą, zebrać myśli, rozkoszować się ciszą i po prostu całkowicie się zrelaksować. Są to cenne chwile i są bardzo ważne dla własnego spokoju i odświeżenia psychicznego.

2. Ciesz się samotnością

Gdy jesteś sam, ważne jest, aby cieszyć się tym w pełni. Tarzać się w poczuciu, że nie muszę być odpowiedzialny za wszystko, co robię. Realizuj i pogłębiaj swoje zainteresowania i hobby. Weź się za nowe, zdobądź nowe umiejętności. Połóż się na kanapie. Zostaw kuchnię w bałaganie. Lista może być bardzo długa, jednak najważniejsze, aby znaleźć w tym wszystkim właściwą równowagę. I nie zapominaj, że możesz nauczyć się być lepszy w samotności, bez bycia samotnym.

3. Facebook nie jest odpowiedzią

Czy zauważyłeś, jak ludzie poszukują wirtualnych przyjaciół, zamiast skupić się na kontaktach „face to face”? Prawdą jest, że sieci społecznościowe mogą stanowić pierwszego rodzaju kontakt, ale szanse, że staną się one osobistymi relacjami w prawdziwym życiu, są dość szczupłe. Takie relacje często są opakowane w chmurze wymiany, sympatii lub komentarzy i to niekoniecznie tych pozytywnych. A to może tylko zwiększyć samotność. Dlatego zamknij laptopa i wyjdź do ludzi.

4. Nieszczęśliwe relacje

Okrutnym faktem jest, że ludzie boją się samotności tak bardzo, że często wybierają związek z niewłaściwą osobą. Samotność przed i po. Istnieje ogromna presja ze strony rówieśników, rodziny i społeczeństwa w ogóle, by wziąć ślub i być w stałym, długotrwałym związku. Kiedy tak się dzieje, ludzie zaczynają podejmować błędne decyzje, takie jak:

  • spotykanie się z ludźmi nieuczciwymi lub nierzetelnymi w środowisku pracy
  • angażowanie się w nieodpowiednich partnerów z powodu strachu przed samotnością
  • przyjmowanie niewłaściwego zachowania z powodu bycia samemu
  • podejmowanie decyzji długoterminowych, zamiast szukać tymczasowego złotego środka.

Pamiętajmy, że nieprzemyślane decyzje mogą prowadzić do niekończących się nieszczęść. Samotność dopada również osoby będące w związku. Zatem może warto się zatrzymać i przez chwilę zastanowić się nad swoimi decyzjami.

5. Jesteś zwierzęciem społecznym

John Donne, angielski poeta i prozaik, pisał: „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on Tobie”.

Kontakt człowieka jest niezbędny do przetrwania w tym świecie. Zamiast tarzać się w nudzie i smutku, zadbaj o kontakty z bliskimi czy nowo poznanymi osobami. Więc kiedy jesteś na siłowni lub po prostu w kościele czy na spotkaniu klubowym, wykorzystuj te kontakty, aby powiększyć swój krąg społeczny. Nie ma sensu siedzieć w domu cały czas. Uwierz mi, nie spotkasz tam żadnych nowych ludzi! Kontakty społeczne są raczej jak delikatna roślina. Musisz się nimi opiekować – czy telefonicznie, czy za pomocą Skype, pamiętać o nich i być tam, gdzie są w potrzebie.

6. Bądź wdzięczny

Badania pokazują, że jeśli ludzie pokazują wdzięczność, będą czerpać obfite zbiory. A są nimi silniejszy system odpornościowy, lepsze zdrowie, pozytywna energia. Co najważniejsze, człowiek wówczas czuje się mniej samotny i odizolowany.

7. Obecność zwierząt

Niektóre badania i analizy, jak również niepotwierdzone dowody dostarczone przez wolontariuszy i organizacji społecznych, wskazują, że obecność zwierząt może zmniejszyć uczucie depresji i samotności. Według Centrum Kontroli Chorób, istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z posiadaniem zwierząt domowych. Dla wielu osób domowe zwierzaki są ważnym źródłem wsparcia społecznego. Naukowcy przypuszczają, że przyczynia się do tego bezwarunkowe, nieoceniające wsparcie, które zazwyczaj uzyskujemy od zwierząt.

Zapominamy o ważnym słowie - osamotnienie. To jest właściwe określenie na ból pustki wokół nas. Często osamotnieni jesteśmy na własne życzenie, bo z wieży swojej subiektywnej krzywdy nie widzimy innych jako odrębnych światów, tylko jako dawców lub nie-dawców uwagi czy korzyści dla nas.

Moja samotność zależy od mojej perspektywy. Mogę być sama i czuć się samotna, ale  mogę też być sama i cieszyć się spokojem, swobodą czasu i szansą do refleksji, medytacji i introspekcji. Wszystko zależy ode mnie.

Na podstawie:

  • Aronson E., Wilson T., Akert R. (2006). Psychologia społeczna. Poznań: Zysk I S-ka
  • Gerrig R., Zimbardo P. (2008). Psychologia i Życie. Warszawa: PWN
  • Miller K. (2010). Nie bój się życia. Warszawa: Wydawnictwo Zwierciadło
Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku