Menu

Skala sympatii i miłości Zicka Rubina

Miłości poświęconych zostało wiele prac badawczych i teoretycznych. Psycholog społeczny Zick Robin twierdzi, że miłość składa się z trzech następujących komponentów:

  1. Przywiązanie – potrzeba bycia otoczonym troską i przebywania z drugą osobą
  2. Opieka - docenianie wartości i szczęścia drugiej osoby w równym stopniu z naszą własną
  3. Intymność – dzielenie się prywatnymi myślami, uczuciami i pragnieniami z drugą osobą

Bazując na takim opisie romantycznej miłości, Rubin zaprojektował dwa kwestionariusze do mierzenia tych wartości. Zaprojektował on około 80 pytań, które określają postawy jednostki wobec innych osób. Pytania zostały posortowane w taki sposób, aby odzwierciedlały uczucia - lub ich brak, dotyczące lubienia lub kochania. Te dwa rodzaje pytań zostały najpierw skierowane do 198 studentów i na tej podstawie zostały wyciągnięte pierwsze wnioski dotyczące rzetelności i trafności testu. Wyniki pozwoliły na wyodrębnienie 13 pytań dotyczących „lubienia” i 13 pytań dotyczących „kochania”, których miary okazały się istotne na tych dwóch biegunach.

Poniższe przykłady są analogiczne do niektórych pytań Skali sympatii i miłości Rubina:

Skala Lubienia i sympatii:

  1. Mam uczucie, że __________________jest bardzo stateczną osobą.
  2. Mam zaufanie w stosunku do _____________________ (jego/jej) opinii.

Skala kochania i miłości:

  1. Czuję silną chęć zdobycia __________________
  2. Lubię, kiedy _____________ufa mi
  3. Zrobiłbym/zrobiłabym prawie wszystko dla ________________

Skala sympatii i miłości Rubina dostarcza wsparcia dla opisanej przez niego teorii miłości. W badaniu, w którym autor sprawdzał czy skala ta potrafi rozróżniać miłość od sympatii, osobom badanym kazano odpowiadać na pytania w stosunku do tych samych osób na obu skalach. Badanie dotyczyło zarówno przyjaciół jak i tych, których badani obdarzali uczuciem. Okazało się, że przyjaciele wysoko plasowali się na skali lubienia i sympatii, ale tylko istotni bliscy wysoko plasowali się na skali miłości.

Teorii miłości jest wiele i żadna nie wyczerpuje wszystkich wątpliwości i możliwości. Skala Rubina jest więc dobrym narzędziem do mierzenia miłości definiowanej w sposób taki, jak postrzega ją autor. Może jednak być ona przydatnym narzędziem sprawdzania stopnia przywiązania jednostki do najbliższego otoczenia.

Jarosław Świątek
Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej, komentator medialny i popularyzator nauki. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się psychologia społeczna, psychologia emocji i motywacji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku