Rasizm - gra planszowa
- Szczegóły
- Utworzono: 11 lutego 2011
- Katarzyna Maruszewska
W 1970 roku czasopismo Psychology Today opublikowało grę planszową opracowaną przez przewodniczącego Roberta Sommera z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. W tej grze zawodnicy zostali podzieleni na czarnych i białych; gracze przez wzajemną konkurencję mieli doprowadzić do własnego postępu ekonomicznego.
Idea gry polegała na pokazaniu nierównych szans i odmiennych zasadach gry dla różnych ras.
Biały gracz rozpoczynał grę z milionem dolarów, zaś czarnoskóry z 10 tys. dolarów. Już na początku więc ich szanse rozkładały się nierównomiernie. Podczas gdy biały zawodnik mógł kupić nieograniczoną liczbę nieruchomości w każdym momencie gry, czarnoskóry zawodnik musiał najpierw zgromadzić 100 tys. dolarów, by móc kupić jedną nieruchomość i to w określonym obszarze.
Gra została pomyślana jako bezbolesny sposób, by klasa średnia białych doświadczyła i zrozumiała frustrację czarnych ludzi. W wersji Robarta Sommera czarny gracz nie mógł wygrać; zatem jako symulacja frustracji gra powiodła się. Dawid Popoff, edytor Psychology Today, przebudował grę, biorąc pod uwagę sugestie czarnoskórych obrońców. Nowe przepisy dały czarnoskórym graczom możliwości wykorzystywania białych, a nawet umożliwiały wymierzanie kar cielesnych.
Chociaż celem tej wersji Monopoly było zwrócenie uwagi ludzi na kwestie podziału wśród ras, twórcy posunęli się za daleko. Była to jedna z bardziej kontrowersyjnych gier planszowych w historii, o której nawet napisano w czasopiśmie Time Magazine.
Psychology Today stworzyło też inne gry opierające się na podobnych zasadach- doskonałym przykładem jest „Women and men”, w której to kobieta musi zgromadzić wystarczającą ilość punktów, by udowodnić swoją równość z mężczyznami. Mężczyzna zaś musi uzbierać daną liczbę punktów, by pokazać kobiecie, że jej miejsce w hierarchii jest niżej.
Co ciekawe - oryginalna wersja Monopoly, zwana "The Landlord's Game”, miała na celu pokazanie, jak system gospodarczy doprowadził do nierówności i podziałów.