Menu

Czy kredyt na nowy samochód sprawi, że poczujesz się bogatszy?

W rzeczywistości zwiększanie swojego majątku przez zapożyczenie się jest postrzegane inaczej w stosunku do tych osób, których kredyty przewyższają majątek, a inaczej tych, których majątek przewyższa kredyt.

Uczestników do badań wybierano poprzez platformę internetową. Wszyscy byli mieszkańcami Stanów Zjednoczonych, o średniej wieku 36 lat, ze średnimi przychodami od 50 do 75 tysięcy dolarów. W sześciu eksperymentach badani przyglądali się profilom finansowym – porównywali pary. W każdej parze oba profile miały jednakowo pozytywną lub negatywną wartość netto, ale jeden wskazywał na niższy kredyt i mniejszy majątek, podczas gdy drugi wskazywał na relatywnie wyższy kredyt i większy majątek. Pierwszy eksperyment testował postrzeganie: uczestnicy byli pytani, której z osób lub któremu z gospodarstw domowych powodzi się lepiej. Nieważne, czy pokazano krótkie, hipotetyczne opisy, czy szczegółowe charakterystyki finansów właściwych gospodarstw domowych, włączając w to udziały, wartość domu, pożyczki studenckie, hipoteki itp., wyniki były jednakowe. Kiedy wartość netto była pozytywna, więcej uczestników uważała, że ci z mniejszym kredytem byli bogatsi niż ci z wyższym kredytem i większym majątkiem. Jednak jeśli brano pod uwagę osoby zapożyczone, ci, którzy posiadali większy majątek, byli postrzegani jako bogatsi, nawet jeśli towarzyszył temu wyższy kredyt.

Czy takie postrzeganie prowadzi do różnych decyzji? Rozważając pary podobnych charakterystyk finansowych, uczestnicy byli pytani, czy pożyczyliby na zakup czegoś, za co nie byliby w stanie zapłacić całej kwoty – produktu luksusowego takiego jak motor lub produktu potrzebnego, jak naprawa łazienki, lub też czy będąc doradcą kredytowym,  pożyczyliby komuś innemu właśnie na taki cel. Ponownie osoby z kontem na plusie z małym kredytem i osoby zapożyczone z dużym majątkiem były bardziej skłonne do pożyczki i były postrzegane jako te, którym warto pożyczyć.

Skąd takie zmiany w odpowiedziach? Ludzie generalnie lubią majątek i nie przepadają za kredytami, ale raczej bardziej skupiają się na jednym lub drugim w zależności od wartości netto. Zauważono, że jeśli posiadasz pozytywne konto, twoja uwaga skupiana jest bardziej na kredycie, co kontrastuje z pozytywnym tłem. Z drugiej strony, kiedy jest kiepsko, ludzie pocieszają się wartością majątku i to on przykuwa ich uwagę.

Wyniki te podważają klasyczne teorie, że wartość netto odgrywa największą rolę w przekonaniach ludzi na temat ich sytuacji finansowej. Zrozumienie odkryć pomogłoby przewidywać ekonomiczne zachowania tam, gdzie pojawia się znak zapytania. Osoba, która ma na koncie ogromny kredyt, może kupić nowy samochód, podczas gdy osoba o koncie na plusie może unikać kredytu i samochodu. I obie osoby będą czuły się bogatsze, postępując w ten sposób.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku