Menu

Niedobry Facebook

Wydawać by się mogło, że media społecznościowe są  idealnym miejscem dla osób, które mają  problemy z bezpośrednim kontaktem. Facebook może być odbierany jako wspaniała wirtualna przestrzeń, która stwarza szansę wzmocnienia więzi międzyludzkich. To również skuteczne narzędzie budowania własnego wizerunku.

Według badań opublikowanych w magazynie the Association for Psychological Science osoby z niskim poczuciem wartości wykazują skrajny ekshibicjonizm, który przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Częstą strategią takich osób jest nagminne bombardowanie swoich przyjaciół ciekawostkami ze swojego życia. W efekcie nagromadzenie informacji sprawia, że takie osoby wzbudzają negatywne emocje i są odbierane jako mało sympatyczne.

W jednym z badań zapytano studentów, jakie znaczenie przypisują Facebookowi i  jaką pełni  rolę w ich życiu. Osoby z niską samooceną odpowiedziały, że social media stwarzają okazję do łączenia z innymi ludźmi. Portal postrzegają jako bezpieczne miejsce, które zmniejsza ryzyko niewygodnych sytuacji społecznych.

Badania zanalizowano również pod kątem ujawnianych treści oraz ich odbioru przez społeczność internetową. Okazało się, że osoby z niską samooceną umieszczały więcej negatywnych komentarzy, w porównaniu z osobami, które miały stosunkowo wysokie poczucie wartości. Reakcja na określone posty była uzależniona od tego, jak dana osoba była postrzegana. Osoby z wysoką samooceną otrzymywały więcej informacji zwrotnych na treści o zabarwieniu negatywnym. Wśród osób z niską samooceną notowano częstsze reakcje, kiedy komentarz niósł pozytywną treść, być może dlatego, że rzadziej się pojawiał.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku