Menu

Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną

Terapia oparta na podejściu Gestalt jest zbyt dobra, by była zarezerwowana tylko dla psychoterapeutów.                                                        

                                                                                  Jay Levin i Talia Bar-Yoseph Levine

Książka Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną autorstwa dr Marioli Paruzel-Czachury opisuje filozoficzne założenia psychoterapii Gestalt związane z poszukiwaniem autentycznego życia oraz pokazuje, jak blisko jest jej do ujęcia philosophia, wyznawanego przez starożytnych myślicieli. Kolejne rozdziały poświęcone są Gestaltowi jako psychoterapii, wyjaśniane są pojęcia psychologii i antropologii filozoficznej oraz opisane są nurty terapeutyczne. Pod koniec wspomniane zostaną również uwarunkowania ontologiczne, epistemologiczne i metodologiczne oraz antropologiczne i etyczne. Rozdział czwarty natomiast szuka odpowiedzi na pytanie o naturę podejścia Gestalt.

Terapia Gestalt jest nową koncepcją pracy terapeutycznej, w której zawarte są już wcześniej istniejące podejścia, zgodnie z zasadą przyjętą w psychologii postaci, że całość to coś więcej niż suma jej elementów.

Niniejsza książka jest próbą całościowego i rzetelnego powiązania filozoficznych podwalin terapii Gestalt. Polecam wszystkim, którzy chcą poszerzać wiedzę na temat istoty filozofii i psychologii oraz relacji między nimi, ale także chcących udoskonalić swoją praktykę i po prostu – własne życie.

Idąc śladami Wilhelma Ockhama czy Ludwiga Wittgensteina mówiących o tym, że jeśli da się przedstawić coś w sposób możliwie prosty, to należy tak zrobić. I tak właśnie jest napisana ta książka, w sposób prosty, przejrzysty i zrozumiały dla wielu odbiorców.

Więcej: Paruzel-Czachura  M. (2015). Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Sopot: GWP

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku