Menu

10 lat, seks i kobieta

CZŁOWIEK homoseksualizm SEKSUALNOŚĆ dojrzałość psychoseksualna MASTURBACJA wiedza EDUKACJA orgazm KOBIETA prezerwatywa STOSUNEK ORALNY pierwszy raz SPONSORING chlamydia

Wiedza na temat własnej seksualności w dobie Internetu wciąż niewystarczająca…

Zdaniem Miloarda Pavica, autora krótkiej formy literackiej „Herbata dla dwojga”, prawdziwa miłość zaczyna się od trzech kłamstw. Pokuszę się o kontynuację; mianowicie miłość cielesna pozbawiona trzech dóbr: wiedzy, zgody i przyjemności, traci właściwą jej barwę i może przysporzyć wielu kłopotów. O tym, że edukacja seksualna w Polsce drobnym kroczkiem i w zupełnym cieniu próbowała dobiec do szeroko rozumianego Systemu Oświaty i palących jej problemów, wiemy nie od dziś. Można zaoponować; tak bowiem było kiedyś! To jak jest dziś – w dobie Internetu i powszechnego dostępu do wiedzy?

Zbigniew Zdrojewicz wraz z zespołem badaczek przeprowadził analizę porównawczą stanu ogólnej wiedzy młodych Polek na temat własnej seksualności. Seksuolog zaplanował w czasie i zrealizował dwa procesy badawcze; oba oceniały wiedzę kobiet na temat własnej seksualności, w obu przypadkach obejmowały taką samą grupę badanych, jaką były studentki wrocławskich uczelni, badania dzielił okres 10 lat oraz licznych zmian społecznych, które w tym czasie nastąpiły.

Zestawiając odpowiedzi na te same pytania, badacze wyciągnęli interesujące wnioski. Otóż współczesne młode kobiety uważają, że mają szerszą wiedzę w zakresie seksualności człowieka, wykazują mniej konserwatywne podejście, tj. „nie planują swojego pierwszego razu”, co może świadczyć o braku osiągniętej dojrzałości psychoseksualnej, częściej podejmują się masturbacji, są otwarte na kontakty niewaginalne, stosują środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywa czy środki hormonalne. Głównym źródłem poszukiwań wiedzy nt. seksualności jest dla młodych kobiet Internet. Zajęcia edukacyjne proponowane przez szkołę badane uznały za mało satysfakcjonujące, zaś w blisko 42% rodzin badanych „o seksie się nigdy nie rozmawia”.

Pomimo otwartości względem cielesnych poszukiwań, niepokojące mogą wydawać się dane dotyczące postaw względem chociażby orientacji seksualnej. Otóż blisko 38% badanych uznała kontakty homoseksualne za zboczenie! Masturbacja, choć coraz częściej deklarowana, nadal jest uważana przez kobiety za zboczenie – uznało tak 15% badanych. Powyższe dane są niepokojąco interesujące, zwłaszcza że ponad 40% badanych kobiet uczęszczała w tamtym czasie na Akademię Medyczną…

Internet może dostarczać wielu informacji, ale proces ich selekcji zależy od jednostek. Jak pokazują powyższe badania, pomimo deklarowanej wiedzy, młode kobiety podchodzą dość powierzchownie i nieodpowiedzialnie do kwestii własnej seksualności. Wydawać się może, że przyświeca im maksyma „Nie myśl, działaj!”, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu przykrych następstw. Oświata seksualna nadal kuleje, a pamiętajmy o tym, że badania prowadzone były prawie trzy lata temu, kiedy rzeczywistość społeczna malowała się „nieco” inaczej.

Więcej:Zdrojewicz, Z., Idzior, A., Rząsa, A., Kacjan, O., Izydorczyk, P. (2013) Seksualność studentek wrocławskich uczelni- po 10 latach. Seksuologia Polska, 11, 2, 41-47.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku