To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła.
- Szczegóły
- Utworzono: 14 października 2015
- Jarosław Świątek
Paul Bloom w swojej książce pokazuje znakomitą formę intelektualnej rozprawki, która jest prowadzona przystępnie, momentami dowcipnie i z zastosowaniem rozmaitych przykładów z życia codziennego.
Na przykładzie najnowszych badań poświęconych niemowlakom, dzieciom i dorosłym, opisuje powstawanie moralności, jej rozwój – zarówno w historii ludzkości, jak i indywidualnego człowieka.
Bloom konkluduje, że moralność wcale niekoniecznie jest związana przede wszystkim z układem limbicznym – siedzibą irracjonalnych emocji, ale nierzadko wynika właśnie z procesów rozumowania i świadomej socjalizacji. Jednak te odkrycia nie są na tyle spektakularne, żeby zajmowali się nimi naukowcy. To, że wszyscy powinniśmy być równi – wydaje się być oczywiste, ale to, że podświadomie, możemy się z tym nie zgadzać, jest zdumiewające i zasługuje na publikacje naukową. W tym sensie autor nie zgadza się (przynajmniej nie do końca) z Jonathanem Haidtem – wybitnym badaczem i autorem popularnej książki poświęconej moralności.
Znakomita lektura, którą przeczytać powinien każdy.
Bloom, P. (2015). To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła. Sopot: Smak Słowa.