Menu

LGB. Zdrowie psychiczne i seksualne

Pierwsza na rynku wydawniczym wielodyscyplinarna książka w całości poświęcona zdrowiu psychicznemu i seksualnemu lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGB).

Materiały składające się na tą wyjątkowo ważną pozycję naukową zostały zebrane i opracowane przez grono zasłużonych klinicystów praktyków. Są wśród nich lekarze, biolodzy, specjaliści zdrowia psychicznego, jak i również prawa. Zaczynając od pierwszego rozdziału, czytelnik zapozna się z wieloma teoriami tłumaczącymi zjawisko zdrowia psychicznego oraz seksualnego z uwzględnieniem populacji mniejszościowych. Kolejno tekst autorstwa Marii Pawłowskiej opisze nam fenomen orientacji seksualnej, jej składowe i korelaty biopsychiczne. Kolejne rozdziały omawiają zjawisko marginalizacji społecznej oraz dyskryminacji odmienności seksualnej. Spotkamy się z przybliżeniem nam problematyki zaburzeń psychicznych u osób homo- i biseksualnych. W rozdziale piątym Katarzyna Bojarska omówi praktyczną stronę zagadnień poradnictwa oraz psychoterapii osób homoseksualnych i biseksualnych.

Ciężkie, jak i rzadko poruszane tematy samobójstw, zgłębienie problemów osób podwójnie wykluczonych z życia publicznego – te aspekty psychogeriatryczne w omawianej grupie LGB podjęli Remigiusz Jarosław Tritt i Bogusław Bałuka. Pod koniec książki przejdziemy przez edukację seksualną i promocję zdrowia seksualnego oraz problematykę nierówności traktowania gejów, lesbijek i osób biseksualnych w placówkach opieki zdrowotnej. Tutaj znajdziemy powołania na konkretne akty prawne i ustalenia komisji międzynarodowych. Stanowić będzie on pewnego rodzaju poradnik dla osób doznających wykluczenia.

Lektura z pewnością zaciekawi psychologów, socjologów, lekarzy oraz osoby zajmujące się zdrowiem lesbijek, gejów i osób biseksualnych; przeznaczona jest również dla studentów medycyny, psychologii, pedagogiki i innych nauk społecznych. Mimo naukowego języka – zrozumiała, ciekawa, skłaniająca do refleksji.

Gorąco polecam!

Więcej: Kowalczyk R., Tritt R., Lew-Starowicz Z. (2016). LGB. Zdrowie psychiczne i seksualne. Warszawa: PZWL

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku