Menu

O trudnym szczęściu bycia sławnym - zapowiedź

BORDERLINE – NARCYZM – DEPRESJA – UZALEŻNIENIA – ANOREKSJA – BULIMIA – NAPADY LĘKOWE – ATAKI PANIKI – UROJENIA – FETYSZYZM – PERWERSJE SEKSUALNE – PEDOFILIA – SCHIZOFRENIA – NERWICA NATRĘCTW – PTSD – I WIELE INNYCH…

Borwin Bandelow, światowej sławy psychoterapeuta, zdaje się potwierdzać tezę, że niewiele dzieli geniusza od szaleńca.

Właśnie pod tym kątem analizuje gwiazdy – ikony naszych czasów, które zawładnęły masową wyobraźnią, czasem płacąc za to niewspółmiernie wysoką cenę. Wśród omawianych przezeń zaburzeń, na które cierpią opisywani celebryci, są narcyzm, borderline i seksoholizm, a także fobie, uzależnienia i perwersje. Poznajemy je nie na anonimowych przypadkach pana X czy Z, tylko na przykładzie Marilyn Monroe, Klausa Kinskiego, Michaela Jacksona, Jenis Joplin, Elvisa Presleya i innych. Wszystkie szczegóły z życia gwiazd pochodzą z ich autoryzowanych biografii. Ta pasjonująca książka zaintryguje nie tylko psychiatrów i terapeutów, ale również szerokie grono czytelników.

Kto nie prezentuje publicznie swojego rozbuchanego ego, ten nigdy nie zostanie gwiazdą muzyki pop— Robbie Williams

Gdybym nie został aktorem, byłbym mordercą albo złodziejem— Gérard Depardieu

Sądzę, że jestem jednym z najbardziej samotnych ludzi na świecie— Michael Jackson

Czasami zupełnie mi odbija, mówię za dużo, wrzeszczę, biegam na¬go, dostaję histerii, tnę się i wybijam okna […]— Courtney Love

Im była ważniejsza, tym bardziej się bała— reżyser Howard Hawks o Marilyn Monroe

 

Z gwiazdami kojarzone są ogromne emocje, atrakcyjność, charyzma, czar i urok. Ale w biografiach sław muzyki, filmu i show-biznesu odnajdujemy nieodmiennie wzmianki o skandalach seksualnych, ekscesach narkotykowych, skłonnościach do trwonienia pieniędzy, ekscentrycznych zachowaniach, przemocy, depresji lub próbach samobójczych. Można nawet odnieść wrażenie, że niezrównoważona psyche jest podstawowym warunkiem sławy, a wspaniały talent to jedynie mało znaczący dodatek.

Czy to tylko przypadek, że tak wielu pięknych i bogatych ludzi ma widoczne gołym okiem problemy natury psychicznej? Czy wybryki, nałogi i tragedie są logiczną konsekwencją mrocznej strony triumfu, życia w centrum zainteresowania, bez prywatności, w absolutnym uzależnieniu od nastroju mediów? A może po prostu należy się doszukiwać wspólnego źródła dążenia do sukcesu i rozdarcia typowych dla życia artysty nacechowanego narkomanią, lękami i przesytem egzystencjalnym?

Fragment wstępu


Borwin Bandelow – profesor nauk medycznych, wybitny psychoterapeuta. Pracuje w klinice psychiatrii przy uniwersytecie w Getyndze. Od wielu lat leczy pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe i jest światowym autorytetem w dziedzinie zaburzeń psychicznych. Jest też autorem wydanych nakładem GWP książek Nie bój się leku. 5 sprawdzonych strategii radzenia sobie z nim i Nieśmiałość. Czym jest i jak ją pokonać, w których wyjaśnia zagadki ludzkiej psychiki, a także niemal 200 artykułów naukowych w języku angielskim i niemieckim na temat lęków, depresji i innych zaburzeń. Jest redaktorem czasopisma „German Journal of Psychiatry” oraz recenzentem innych pism naukowych. Jako ekspert często gości w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku