Menu

Męski stres

Zespół badaczy z Uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy) kierowany przez psychologa profesora Markusa Heinrichsa i neurolożkę dr Bernadetę von Dawans obalił powszechne przekonanie, że wysoki poziom stresu jest przyczyną agresywnych zachowań. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science.

Według dawnej teorii Waltera Bradforda Cannona, która dominowała przez blisko 100 lat, ludzie i różne gatunki zwierząt reagują na niebezpieczeństwo wysokim poziomem stresu wywołującym u nich reakcję walki lub ucieczki. Pod koniec lat 90 popularność zdobyło inne stanowisko, które zakładało różnice ze względu na płeć. Zaczęto twierdzić, że kobiety pod wpływem wysokiego poziomu stresu mogą mieć odmienny repertuar zachowań. W sytuacji stresu mogą okazywać życzliwość, a nawet posłuszeństwo, które miałoby im zapewnić ochronę siebie i swojego potomstwa.

Naukowcy zbadali, jak mężczyźni reagują na wysoki poziomu stresu i czy repertuar ich reakcji ogranicza się do walki lub ucieczki.

Za pomocą specjalnie zaprojektowanych gier towarzyskich naukowcy chcieli określić bezpośrednie konsekwencje stresu i jego wpływ na zachowania społeczne. Zaprojektowane gry pozwoliły mierzyć pozytywne i negatywne zachowania; do pozytywnych należało zaufanie, otwartość; do negatywnych - stosowanie kary, wyrażona agresja słowna.

Mężczyźni, którzy podczas gry wykazywali silny poziom stresu, reagowali bardziej pozytywnymi zachowaniami niż osoby z grupy kontrolnej, które nie podlegały sytuacji stresowej. Z drugiej strony, na przejawy negatywnych zachowań społecznych nie przyczyniał się poziom stresu uczestników.

Okazało się zatem, że mężczyźni mogą wykazywać odmienne zachowania niż zakładano pierwotnie. Na pozytywne zachowania uczestników mogły mieć wpływ kontakty z innymi uczestnikami podczas prowadzonej gry. Interakcje społeczne z innymi uczestnikami zmniejszyły poziom stresu oraz wywołały zmiany w reakcjach na wywołany stres.

Może więc warto stresować się razem?

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku