Menu

Bądź zadowolony ze swojej pracy!

Macie czasami wrażenie, że miejsce, w którym pracujecie z jakiś powodów Wam nie odpowiada albo wprost przeciwnie czujecie się tam jak przysłowiowa „ryba w wodzie”? Może jesteście niezadowoleni ze swojej pracy? Być może wybraliście pracę, która jest dla Was niewskazana. Naukowcy dowiedli, że praca powinna być dobrana do naszego temperamentu.

Satysfakcja z pracy wiąże się z spostrzeganymi przez jednostkę korzyściami z pracy i wpływają na nią takie zmienne jak autonomia, relacje z współpracownikami, cechy środowiska pracy, płeć, rodzaj stanowiska oraz prestiżu z jakim się ono wiąże. Na satysfakcję z wykonywanego zawodu mają wpływ również dwa ważne procesy: Co o niej myślimy o naszej pracy i jakie one wywołuje w nas emocje. Okazuje się również, że na zadowolenie z pracy może wpływać wiele czynników w tym nasze cechy temperamentu.

Temperament to podstawowe, względnie stałe części osobowości, które manifestują już u niemowlaków jak i u zwierząt. Według Regulacyjnej Teorii Temperamentu (RTT) wyróżniamy dwa wymiary temperamentu (1)energetyczny, charakteryzujący się następującymi cechami: aktywnością, reaktywnością emocjonalną, wrażliwością sensoryczną oraz wytrzymałością oraz (2) czasowym w ramach którego wyróżniamy żwawość oraz perseweratywność.

Polskie badaczki, Elżbieta Kasprzak oraz Katarzyna Brzuszkiewicz zadały sobie pytanie w jaki sposób temperament oraz jego składowe wpływają na zadowolenie z pracy. W badaniach tych dowiedziono, że składową temperamentu związaną zarówno z wymiarem poznawczym oraz emocjonalny była aktywność, czyli tendencja do podejmowania zachowań o dużej wartości stymulacyjnej. Wysoka aktywność będzie wiązała się z wyborem takich zachowań, które będą dawały możliwość doświadczenia wielu bodźców. Takie osoby dobrze będą czuły się w takich zawodach jak lekarz, strażak, dziennikarz. Niska aktywność będzie się wiązała z unikaniem takich sytuacji. Najlepszym wyborem zawodowym byłby zatem taki, w którym osoba nie byłaby narażona na przestymolowanie, na przykład kosmetyczka, urzędnik, opiekun zwierząt.

Niestety cały ambaras polega na tym żeby się z pracą dobrze dopasować. Nie jest to łatwe bo warunki pracy są zazwyczaj z góry narzucone i pracownik ma małe możliwości żeby środowisko pracy dopasować do swoich własnych preferencji. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być robienie odpowiednich badań pod względem sprawdzenia jaką ma się strukturę temperamentu oraz późniejsze planowanie swojej kariery pod względem otrzymanych wyników.

A dlaczego warto planować przyszłość biorąc pod uwagę swoje predyspozycje temperamentalne? Ludzie, którzy cieszą się ogólną satysfakcją życiową, a w tym satysfakcją wynikającą z pracy w porównaniu do tych niezadowolonych charakteryzują się przede wszystkim większą aktywnością zawodową oraz kreatywnością, dobrymi relacjami społecznymi, lepszym zdrowiem oraz dłuższym życiem. A więc warto!

Badania zostały opublikowane w Polish Psychological Bulletin, 2012

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Komentarze  

Elżbieta
# Elżbieta 2013-06-25 19:11
Witam,
jestem współautorką artykułu, który jest opisywany powyżej. Proszę o poprawienie mojego nazwiska zarówno w tekście jak i tagsach. pozdrawiam
Elżbieta Kasprzak
Odpowiedz
Darek
# Darek 2013-06-25 19:30
Dziękujemy za uwagę, poprawione.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku