Menu

Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą…

Kiedy w latach 60. Karin Stanek śpiewała przebój „Chłopiec z gitarą”, nie przewidziała zapewne, że 50 lat później tekst jej piosenki zyska naukowe uzasadnienie. Najnowsze badanie trójki Francuzów opublikowane w „Psychology of Music” dowodzi, że kobiety chętniej umówią się z muzykiem niż ze sportowcem.

Nie muszą nawet słyszeć, jak gra, wystarczy, że trzyma przy sobie futerał do gitary. Czyżby męskie artystyczne dusze były teraz bardziej w modzie niż umięśnione męskie ciało? Ciało i dusza, jakie badane kobiety mogły zaobserwować, było to samo, męski model różniły tylko akcesoria, raz miał on przy sobie pokrowiec do gitary, raz – torbę sportową.

Nicolas Guéguen, Sébastien Meineri z Université de Bretagne-Sud i Jacques Fischer-Lokou z Université de Paris-Sud wybrali do swojego badania 20-latka, którego panie (tzw. sędziowie kompetentni) uznały wcześniej za bardzo atrakcyjnego. Mężczyzna stał na chodniku i zaczepiał kobiety (w sumie 300 pań). Każdą witał uśmiechem i takim tekstem: „Cześć. Mam na imię Antoine. Chciałem Ci tylko powiedzieć, że jesteś bardzo ładna. Muszę iść teraz do pracy, ale zastanawiam się, czy mogłabyś mi dać swój numer telefonu? Zadzwoniłbym po pracy i moglibyśmy pójść gdzieś na drinka”.

W przypadku, gdy rzekomy Antoni miał przy sobie pokrowiec do gitary, 31% kobiet dało mu swój numer telefonu. Gdy trzymał torbę sportową, tylko 9%. Więcej chętnych na randkę (14%) mężczyzna miał nawet wtedy, gdy nie trzymał przy sobie ani torby, ani pokrowca. Zdaniem francuskich naukowców, gra na gitarze jest wiązana z wyższą inteligencją i wytrwałością, a to tych cech szukają kobiety. Konkluzja badaczy: samo podejrzenie bycia muzykiem podnosi atrakcyjność mężczyzn w oczach kobiet.

W oczach być może tak, ale warto pamiętać, że kobiety mają też słuch. Tak więc, panowie, jeśli zamierzacie teraz zarzucić torby sportowe na rzecz pokrowca do gitary, warto byłoby umieć coś na tej gitarze zagrać. Tak dla wykluczenia efektu Ottingera (niespójność wizerunku kreowanego z posiadanymi przymiotami) i dla poczucia bezpieczeństwa. Niewykluczone bowiem, że nieświadomie zaczepicie jakąś drugą Karin Stanek…

Więcej:

  • Guéguen, N., Meineri, S., Fischer-Lokou, J. (2013). Men’s music ability and attractiveness to women in a real-life courtship context. Psychology of Music.
Milena Drzewiecka
Autor: Milena Drzewiecka
Psycholog i dziennikarz. Zawodowo związana z niemiecką telewizją publiczną ZDF, a wcześniej z Telewizją Polską (od „Teleexpressu” przez „Wiadomości” po TVP Info). Naukowo wierna Uniwersytetowi SWPS, gdzie pisze doktorat dot. przywództwa i prowadzi zajęcia ze studentami. Młodzi adepci psychologii odkrywają razem z nią tajemnice psychologii społecznej i marketingu politycznego. Ukończyła dziennikarstwo na UW, psychologię społeczną w SWPS w Warszawie i Studium Polityki Zagranicznej w Akademii Dyplomatycznej PISM. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej i International Society of Political Psychology. Na portalu bez polityki, co nie znaczy, że bez pasji.

Komentarze  

magda
# magda 2013-07-09 15:09
nie zawsze :-)
tak bywa
Odpowiedz
ehh
# ehh 2013-07-11 00:37
dlatego masz podane szanse durna babo
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku