Inteligentne dziecko to zdrowy dorosły
- Szczegóły
- Utworzono: 16 lipca 2014
- Kamila Pasek
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Doświadczenia nabyte w dzieciństwie w znacznym stopniu determinują życie dorosłe człowieka. Co więcej, najnowsze badania wskazują, iż poziom inteligencji dziecka stanowi ważny predyktor dla zdrowia danej osoby w okresie jej dorosłości.
Co decyduje o tym, że niektórzy dorośli w średnim wieku odznaczają się lepszym stanem zdrowia od innych? Temat ten nurtuje badaczy nie od dziś. Jak sami wskazują, istotny wydaje się powszechny dostęp do opieki medycznej, status ekonomiczny, styl życia, dieta, ruch czy też geny. Inna część badań z tego nurtu w poziomie inteligencji upatruje predyktora stanu zdrowia, rozpatrywanego na trzech płaszczyznach, jakimi są: przebyte choroby i dolegliwości, aktywność społeczna oraz samopoczucie.
Grupa badaczy z Uniwersytetu w Luxemburgu, postanowiła sprawdzić, czy i w jakim zakresie poziom inteligencji (z rozróżnieniem na inteligencję ogólną, płynną i skrystalizowaną) mierzony w okresie dzieciństwa wpływa na stan zdrowia osób w okresie middle age.
W tym celu przeprowadzono badania podłużne, które swoim zasięgiem objęły ponad 700 osób. Pierwszy etap badań miał miejsce w 1968 roku, wówczas badani mieli po 12 lat; pomiaru stanu zdrowia dokonano zaś w 2008, badani mieli wówczas po 52 lata. Na pierwszym etapie badań dokonywano pomiaru poziomu inteligencji, ustalano także status socjoekonomiczny badanych. Drugi etap dotyczył deklarowanego przez badanych stanu zdrowia, a także jego subiektywnej oceny.
Przeprowadzone analizy danych pozwoliły ustalić związek pomiędzy poziomem inteligencji płynnej mierzonej w dzieciństwie a stanem zdrowia badanego w okresie dorosłości. Inteligencja płynna okazała się silniejszym predyktorem stanu zdrowia niż inteligencja skrystalizowana, i co ciekawe, na jej moc wyjaśniającą nie wpływał status socjoekonomiczy badanych.
Wnioski płynące z powyższych badań można ująć następująco: inteligentne dziecko to zdrowy dorosły. Należy jednak pamiętać, iż badania mają charakter korelacyjny, dlatego też warto byłoby wyjaśnienić; które różnice w zakresie działań, zachowań, nawyków czy stylu życia występujące u dzieci o różnym poziomie inteligencji wpływają na stan ich zdrowia w wieku dorosłym.
Więcej: Wrulich, M., Brunner, M., Stadler, G., Schalke, D., Keller, U., Martin, R. (2012). Forty Years On; Childhood Inteligence Predicts Health in Middle Adulthood. Healtht Psychology, Vol. 33. No. 3, 292-296.