Menu

Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem

Kontrowersyjny tytuł nie jest wcale zabiegiem marketingowym. Autor książki – wybitny psycholog, zajmujący się moralnością i psychologią rozwoju, stawia hipotezę, że empatia jest nie tylko niepotrzebna, ale że jest wręcz źródłem licznych niesprawiedliwości i zła, które możemy obserwować na świecie. Większość ludzi jest przekonana, że to empatia jest odpowiedzialna za nasze zachowania moralne a przede wszystkim altruizm i pomaganie innym ludziom. Paul Bloom twierdzi, że istotnie może tak się dziać, ale tylko w określonych przypadkach a jednocześnie ten sam mechanizm, który przyczyni się do wysłania pieniędzy chorej dziewczynce, której historię usłyszeliśmy w mediach, może równie łatwo prowadzić do odmawiania pomocy uchodźcom albo dokonywanie rzezi osób o odmiennej narodowości, wyglądzie czy poglądach.

Bloom argumentuje, że do czynienia dobra skuteczniej motywują nas zupełnie inne procesy psychiczne i emocje jak np. troska, poczucie sprawiedliwości czy reguła wzajemności. Przedstawia on argumenty za racjonalnym współczuciem, które zwłaszcza kiedy trzeba podejmować decyzje dotyczące losów całych społeczności, są znacznie bardziej sprawiedliwe i prowadzą do znacznie lepszych konsekwencji.

Lektura pozwala na dogłębną refleksję nad naturą empatii, jest obfita w rozmaite przykłady, pokazujące w jaki sposób ona funkcjonuje i dowody na poparcie tezy autora.

To książka, którą powinien przeczytać każdy.  

Paul Bloom - Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem

Jarosław Świątek
Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej, komentator medialny i popularyzator nauki. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się psychologia społeczna, psychologia emocji i motywacji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku